(10) İkinci mobbing paneli yapıldı

İlki Çağrı Merkezi Çalışanları tarafından düzenlenmiş olan ”Mobbing” konulu panelin ikincisi Çağrı Merkezi Çalışanları, Plaza Eylem Platformu, Avukat Sendikası Girişimi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, Yapı Yol Sen, Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası, Bilişim Çalışanları Derneği ve Kaç Bize Gel’in ortak katkıları ile İstanbul EMO’da geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşti.

Kapitalizmin artan vahşeti karşısında, iliklerine kadar örgütlenme ihtiyacı hisseden ”beyaz yakalılar”ın, işçi sınıfının saflarında yeni bileşenler olarak bulunuyor olmaları oldukça umut verici ve heyecan uyandırıcıydı.

Ağırlaşan çalışma koşulları karşısında, bir sürü ”şık”görünümlü insan, artık plazalardan sokaklara akıyor ve ağır adımlarla da olsa kendi mücadele ağlarını ilmik ilmik örüyorlar.

Panel, TODAP’dan Eser Sandıkçı’nın “Kapitalist Çalışma İlişkileri ve Mobbing” başlıklı sunumu ile başladı. Arkasından Plaza Eylem Platformu, yaptıkları Deneyim Atölyeleri üzerinden mobbing ve özelliklede performans sistemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

ÇMÇ hukuk danışmanı İzzet Otru’nun mobbingi hukusal boyutlarıyla, ÇMÇ deneyimi ve katılımcı işçilerin işyerlerinde yaşadıkları deneyimleri yorumlayarak anlatması da oldukça keyifli ve akıcıydı.

Devrimci Proletarya