(3) Madencilikte İş Kazaları ve Hukuksal Süreçler Çalıştayı düzenlendi

Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Madencilikte İş Kazaları ve Hukuksal Süreçler Trakya Çalıştayı”, 9 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da Keşan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştay’a; Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nedret Durukan, Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Selimoğlu, Maden Mühendisi-İş Güvenliği Uzmanı Burhan Erdim, İş Müfettişi Şeref Özcan, Avukat-Doktor İş Yeri Hekimi Yıldız Ertuğ Ünder, Avukat-Maden Mühendisi Ali Rıza Belgin, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Engin Sakallıoğlu ve maden mühendisleri katıldı.

DURUKAN: “BURADAKİ KOŞULLARI GÖRDÜKTEN SONRA BU ÇALIŞTAY KAÇINILMAZ OLDU”
 
Çalıştay’ın açış konuşmasını yapan Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nedret Durukan, şunları söyledi: 
 
“Bu Çalıştay bir gereksinimden doğuştur. Bu etkinlik çalışma programımızda vardı ve çalışmalar başlatılmıştı ancak bir süre önce temsilci belirlemesi için Keşan’a geldiğimizde bu çalışmanın yapılmasının kaçınılmaz olduğunu gördük.  İş güvenliği, ülkemizde derin bir yara halindedir. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun verilerine göre Türkiye, iş kazalarında Avrupa 1.si ve dünya 3.südür. Bazı verilere göre de Çin’den sonra 2. sırada bulunmaktayız. Bu, gelişmekte olduğumuz söyleminin ardında çok acı bir gerçektir. İş kazası demek can kaybı demektir, bunun  parayla, tazminatla telafisi mümkün değildir. Bunun ardından iş, zaman ve yatırım kaybıdır.
…………
Hepimiz birbirimizin canından sorumluyuz. Mühendislerimizin teknik ve eğitim olarak çok iyi donanımlara sahip olması gerekmektedir. İşverenin mühendislerimizin yönergeleri doğrultusunda alınacak tedbirler için gerekli yatırımları yapması, çalışanlarımızın ise bu yönergelere uyması gerekmektedir.

Olayın bir diğer boyutu ise hukuksal süreçlerdir. Arkadaşlarımız çok sıkıntılı süreçler yaşamaktadır. Bizim birincil görevimiz kazanın olmamasını sağlamaktır. Kaza olduktan sonra ise hukuksal olarak haklarımız, sorumluluklarımız ve yükümlülüklerimizi önceden bilerek yola çıkmamız gerekmektedir.
………………………
Oluşacak kazaların %98’inin önlenebilir olduğu söylenmektedir. Buna rağmen yaşadığımız ve gördüğümüz tablo inanılmazdır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bileşenlerinden biri de TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kuruludur. İSİG Meclisi Emek ve meslek örgütleri ile çalışmalar yürütmekte, aldığı yazılı ve dijital basın verilerine göre iş kazalarını bire bir Yangın Kulesi adında bir elektronik bültenle duyurmaktadır. Bu yayınlar mail olarak gelmiyorsa web sitesinden görebilirsiniz. 
……….
Hepimiz üzerimize düşen görevleri yapmak durumundayız. İş güvenliği pahalı ve yatırım gerektirebilir ama kaçınılmazdır. Kaybedilen canın karşılığı zaten yoktur. Kazalarda yaşanacak maddi kaybınız yatırımınızdan çok daha fazla olacaktır. 

Şu an mecliste tartışılan bir yasa da mevcuttur. Emek ve meslek örgütlerinden, bu yasanın çok fazla incelenmeden oluşturulduğu bildirilmektedir.
………………….
Bu Çalıştay’ın başarılı olması demek salonun tartışmalara katılımının yüksek olması demektir. Kafanızdaki soru ve sorunları arkadaşlarımıza yöneltiniz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”
 
Durukan’ın konuşmasının ardından, Çalıştay gündemine geçildi.
 
Çalıştayda konusunda uzman konuşmacıların sunumlarından sonra yöre özelinde sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.