(3) Dev Maden-Sen: 'Mayıs ayında 5 maden işçisi öldü'

Dev Maden-Sen yönetim kurulu, Mayıs ayında madencilik sektöründe yaşanan 8 “iş kazası'nda”, ölü sayısının 5, yaralı sayısının ise 6 olduğunu belirtti. Türkiye, işçiler açısından dünyanın en tehlikeli ülkeleri arasında yer alıyor. 

Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu, Mayıs ayında madencilik sektöründe yaşanan “iş kazaları” ve sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 185 ülkeden 4 binden fazla delegenin katılımıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde 31 Mayıs 2012 tarihinde başlayan 101. Uluslararası Çalışma Konferansı'na dikkat çeken sendika, sendikal hak ihlallerinin değerlendirildiği; Uluslararası Standartların Uygulanması Komitesi'nin (Aplikasyon Komitesi) gündemine bu yıl işverenlerin dayatması sonucu ILO Sözleşmeleri’ni ihlal eden ülkeleri almadığını, dolayısıyla bu konuda sicili bozuk Türkiye ile birlikte 25 ülkenin yaptırıma uğramadan kurtulduğunu belirtti. 

Sendikanın açıklamasında şöyle denildi: "Sendikal örgütlenmenin darbe yasalarıyla engellendiği, keyfi grev yasaklarının havacılık sektörünün grev yasağı kapsamına alınarak yasal olarak da sürüyor. Toplu sözleşme hakkının özgürce kullanılamadığı, işçilerin sendikaya üye olduğunda işten atılarak cezalandırıldığı, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi veren sendikacıların tutuklandığı böylesine utanç verici bir ülkede; onurlu bir şekilde yaşamanın biricik yolu birlik, mücadele ve dayanışmadan geçmektedir." 

İşçi Sağlığı ve Güvenliğiyle ilgili Yasa Tasarısı'nın güdük hali ile yıllardır Meclis'in tozlu raflarında tutulduğuna işaret eden açıklamada şu bilgiler verildi: "Madencilik sektöründe Mayıs ayında yaşanan 'iş kazaları' ve sonuçlarına bakıldığında, 

9 Mayıs 2012 – Batman’da Kilit taşı (parke taşı) fabrikasında işçi olarak çalışan 24 yaşındaki Hakan Akıllı, kafasını ve kolunu kilit taşı makinesine kaptırarak feci şekilde can verdi.

11 Mayıs 2012 – Bilecik’in Bozüyük ilçesi Kovalıca Köyü yakınlarında, mıcır çıkartılan maden ocağında göçük meydana geldi göçükte Mühendis Hüseyin Şaylan (28) ve işçi Erdoğan Kayhan (50) yaralandı. 

13 Mayıs 2012 – Bilecik’in İlyasbey köyü yakınlarında özel sektöre ait mermer Ocağında 16 senelik işçi Özgür Açıkgöz, bir mermer bloğun üzerine çıktı. Mermer bloğun üzerinden düşerek ağır yaralanması sonucu yaşamını yitirdi.

14 Mayıs 2012 – Muğla’nın Salihpaşalar Köyü’nde faaliyet gösteren özel sektöre ait linyit ocağında çalışan 48 yaşındaki Ahmet Atak ve 42 yaşındaki Aytekin Temurtaş ağır yaralandı.

14 Mayıs 2012 – Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Koyunağılı Köyü’nde Adularya Madencilik şirketine ait linyit Ocağında meydana gelen göçük sonucu işçi Orhan Öztürk yaralandı.

25 Mayıs 2012 – İzmir’in Aliağa İlçesi'ne bağlı Yenişakran Beldesi'ndeki taşocağında çalışan işçilerden 59 yaşındaki Neşet Aydın, yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

28 Mayıs 2012 – Niğde'nin Bor İlçesi Pınarbaşı bölgesinde, taşocağında çalışan 33 yaşındaki Savaş Soytetir, yüksekten düşme sonucu yaşamını yitirdi.

29 Mayıs 2012 – Tokat'ın Turhal ilçesine bağlı Ulutepe Beldesi’nde bulunan taşocağına yıldırım düşmesi sonucu işçilerden Mustafa Şencan (28) ile Seyit Vural (27) yaralandı. Yaralanan Seyit Vural’ın kaldırıldığı Zile Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi."

Açıklamada, Mayıs ayı içinde gerçekleşen toplam “Kaza” sayısının 8, ölü sayısının 5, yaralı sayısının ise 6 olduğu belirtildi.

4 AYDA 250 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye işçiler açısından dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri durumunda. Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre Türkiye, iş kazalarında Avrupa birincisi iken, dünya genelinde ise üçüncü sırada geliyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Nisan ayında en az 87 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ocak ayında 62, Şubat ayında ve 42, Mart ayında 59 kişi iş kazalarında hayatını kaybetti. Böylece yılın ilk dört ayında hayatını kaybeden işçilerin sayısı 250’ye yükselmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na göre ise 2002 ile 2011 arasındaki 9 yılda 10 bin 297 işçi yaşamını yitirdi.