İki yılda 1904 ölüm...

Sermayenin kar hırsı, resmi verilere göre son iki yılda 1904 işçinin canına mal oldu. “Bir iş kazası meydana geldiğinde yüreğim titriyor, o gün yerin altına geçmek istiyorum” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2010 ve 2011 yıllarında 134 bin 718 iş kazası meydana geldiğini belirterek, bu kazalarda 132 bin 814 kişinin yaralandığını, bin 904 kişinin ise hayatını kaybettiğini itiraf etti.

Bir soru önergesini cevaplayan Çelik, “iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunlara kalıcı çözümler getirilmesi amacıyla yüksek standartlara sahip mevzuat alt yapısının oluşturulması için yoğun çaba sarf ettiklerini” iddia etti.

İnşaat, enerji, maden gibi pek çok sektörde denetimsizlik ve kuralsızlık nedeniyle yaşanan iş cinayetlerine seyirci kalan Çelik, uygulamada karşılaşılan sorunlar, koruyucu ve önleyici hizmetlerden bütün çalışanların yararlanmasının sağlanması, iş sağlığı ve güvenliği alanında sürekli iyileştirme felsefesinin yerleştirilmesini sağlamaya çalıştıkları iddiasında bulundu.

Çelik bu açıklamaları yaparken, sadece Mayıs ayı içerisinde en az 69 işçi iş cinayetine kurban gitti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, işçi ölümleri konusunda aşırı ve hızlı çalışma, önlemsizlik ve taşeronlaştırmanın etkisine dikkat çekiyor.

Kızıl Bayrak