(13) İş güvenliği uzmanı: Patronu uyardım

Çalışma Bakanı Faruk Çelik Esenyurt’ta 11 işçinin hayatını kaybettiği olayla ilgili, “Esenyurt’taki işçilerin ölümü kaza değil, ama kader” dedi. Çalışma Bakanı Plan Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin olayla ilgili sorularını yanıtlarken CHP’li Mevlüt Aslanoğlu’nun “İşçilerin kaderi bu muydu?” sorusu üzerine Bakan Çelik, “Olay kaza değil. Önlem alınsa yaşanmazdı. Ama kader mi kader...” yanıtını verdi.

Yangında yaşamını yitiren işçiler tek tek memleketlerinde toprağa veriliyor. Yangında yaşamını yitiren Abdurrahman Demir (42), memleketi Tokat’ta son yolculuğuna uğurlandı. Devlet Hastanesi morgundan alınan Demir’in cenazesi, kış şartlarının etkisiyle yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından ilçeye bağlı Gökal beldesinde toprağa verildi. Yangında hayatını kaybeden Çetin Coşkun’un (42) cenazesi, memleketi Sêwaz’ta defnedildi.

Kimse suçu kabul etmiyor

Öte yandan, yangına ilişkin tutuklanan 6 kişi Metris Cezaevi’ne gönderildi. Büyükçekmece Nöbetçi 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce ifadeleri alınan şüphelilerden Kayı İnşaat Şantiye Şefi mimar Erdal Gümüş, inşaat alanının belli bir bölümünden sorumlu olduğunu, belirterek suçlamaları reddetti.

İş güvenliği koordinatörü Cem Yıllar ise denetimleri zamanında yaptığını ifade ederek, “Tespit ve uyarılarımı patronlarım Mehmet ve Abdullah Altun’a bildirdim. Ancak gerekli tedbirleri almadılar. Görevim, sadece iş güvenliğiyle ilgili denetimi yapmak ve eksiklikleri firma yetkililerine bildirmektir. Eksiklikleri giderme görev ve yetkim yoktur. Bu konudaki sorumluluk tamamen Kaldem firması yetkililerine aittir” dedi.

Kimse dikkate almadı

Yıllar, devamla “Çadırlarda acil çıkış kapısı olmadığı, elektrik tesisatının düzgün olmadığı, tesisata gereğinden fazla elektrik yükü bindiği, ranza başlarına elektrik sobası bağlandığı hususlarını belirledim. Bu eksiklikleri patronlarıma bildirdim, ancak giderilmedi. İşçilerin kaldığı çadır sayısı başta 5’ti, sonradan 3’e indirildi. Bu çadırların her birine yangın söndürme tüpü konulmasını istedim, ancak sadece 2 tane yangın söndürme tüpü alındı. Görevimi en iyi şekilde yerine getirdim. Çalışma sahasındaki eksiklikler hususunda dahi uyarılarım Kaldem firması yetkililerince dikkate alınmamıştır.”

Tesisat uygun değildi

Yanan çadırlara elektrik tesisatlarını döşeyen elektrik teknikeri Şaban Bakırcı ise “Bu tesisatları döşerken ısınmada kullanılacağını bilmiyordum. Elektrik tesisatlarını aydınlatma ve priz tesisatı olarak döşedim. Ekim ayında sobalar için tesisat kurulmuştu, bunları ben yapmadım. Elektrik tesisatını yaparken Mehmet Altun’un talimatına göre iş yaptım. Kusurum yoktur” dedi.