(13) KESK ve Türk-İş: Örgütlenirsek ölümleri durdurabiliriz

KESK ve Türk-İş İstanbul şubeleri, Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak can verdiği şantiye önünde açıklama yaptı. Sendikalar, ölümlerden, iş güvenliğinin sağlanmasında önlemler almayan, taşeron çalıştırmayı kolaylaştıran AKP Hükümetinin sorumlu olduğunu söyledi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu, 11 işçinin can verdiği AVM inşaatı şantiyesi önünde ortak basın açıklaması yaptı. “Taşeronlaştırmanın, güvencesizleştirmenin son bilançosu; 11 ölü” pankartı açan sendikalar, “Ölümler kaza değil, cinayettir”, "Katiller bulunsun hesap sorulsun”, “AKP halka hesap verecek”, “Taşeron değil güvenceli çalışmak istiyoruz” sloganları atarak yürüyüş düzenledi. Açıklamaya Tüm Bel-Sen, Belediye-İş, TÜMTİS, Deri-İş sendikalarına üye işçi ve emekçiler katıldı.
 
Türk-İş Şubeler Platformu adına açıklama yapan Hasan Gülüm, “Keşke bu açıklamayı yapmak zorunda kalmasaydık. Her gün birer birer değil, beşer onar işçiler ölmeye başladı” dedi. “Dün OSTİM'di, dün tersanelerdi, dün Davutpaşa'ydı, dün Zonguldak'tı; bugün Gökdere, bugün Esenyurt... Hiç mi ders çıkarmıyorlar” diye tepki gösteren Gülüm, “Güvencesiz, taşeron çalışma her gün yeni ölüm haberleri getiriyor. Ancak örgütlenirsek, sendikalaşırsak ölümleri durdurabiliriz” şeklinde konuştu.
 
DAHA FAZLA KAR HIRSI ÖLDÜRÜYOR 

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına açıklama yapan Hüseyin Tosun da, daha önce yaşanan iş cinayetlerini hatırlatarak, “Son olarak Esenyurt'ta milyon dolarlık bir alışveriş merkezinin inşaatında yanarak ölen işçilerin acısı yüreğimizi yaktı. Yaşanan bu işçi ölümleri kaza değil, kader değil, taammüden işlenmiş cinayettir. Bilerek, göz göre göre gelen ölümlerdir. Daha fazla kar hırsının, maliyetleri düşürme adına konteyner, prefabrik barkalar yerine ucuz olsun diye çadır kullanmanın, iş güvenliğinin yeterince alınmamasının, esnek ve güvencesiz çalıştırmanın, taşeronlaştırmanın yarattığı sonuçlardır” dedi.
 
“Bu ölümlerde yasal düzenlemeleri çalışanlar aleyhine yapan, tedbir almayan, buna göz yuman hükümetlerin, yerel yönetimlerin payı büyüktür. Çalışma Bakanı, her işçi cinayetleri sonrası işyeri güvenliği yasa tasarısının Meclise sunulmak üzere olduğunu söylüyor, ancak işçiler en kötü şartlarda çalıştırılmaya, barındırılmaya devam ediyor” diyen Tosun, sorumluların cezalandırılmasını, kusuru olan kamu görevlilerinin görevlerinden el çektirilmesini ve yargılanmasını istedi.
 
ŞANTİYE SAHASI SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ 

İşçilerin yanarak can verdiği çadır barakalar, AVM şantiyesine birkaç yüz metre uzaklıkta. Gerek barakaların bulunduğu bölge, gerek AVM şantiyesi şimdi ölüm sessizliğine büründü. Savcılık, barakaların bulunduğu bölgeye giriş çıkışları yasakladı.