(13) İşçiler faciayı anlattı

"Hayvan gibi doldurdular bizi buraya", "Çadır yasak olduğu halde, 4-5 kişinin yatması gereken yerde 30-40 kişi yatırıyorlar. Sonucu da bu oluyor", "Bağırtılarını duyduk ama elimizden bir şey gelmedi...", "Eğer yemekhane de yansa, tüpler patlasa, hepimizi havaya uçururdu." 

11 Mart akşamı, 11 işçinin yaşamına mal olan bir facia yaşandı. Marmara Park AVM inşaatında çalışan taşeron işçilerin kaldığı çadırda çıkan yangın, 11 işçi hayatını kaybetti.

Olaydan sağ kurtulan işçiler, katliamın nasıl yaşandığını ETHA'ya anlattı. İsmini açıklamayan bir işçi, "Hayvan gibi doldurdular bizi buraya" dedi, çadır alanının denetlenmediğini belirtti. İşçi, "İnşaatta güvenlik sıkıdır. Emniyetini, baretini takmadan inşaata koymazlar, iş güvenliği var. Orada 100 lira, 100 lira ceza yazıyor, burada yazmaz" diyerek tepki gösterdi.

Görüştüğümüz tüm işçiler, kış soğunda işçilerin çadırda yatırıldığına dikkat çekerek, çadır alanı için şunları kaydetti: "Burada yemek yiyorsun, alt tarafında tuvalet, üst tarafında tuvalet. İki tuvaletin arasına yemekhane yapmışlar orada yemek yiyorsun."

Yönetmeliğe göre çadırda kalmalarının yasak olduğunu hatırlatan işçiler, şunları söyledi: "Çadır yasak olduğu halde, 4-5 kişinin yatması gereken yerde 30-40 kişi yatırıyorlar. Sonucu da bu oluyor. Çok dile getirdik, kalfalar da, ustalar da hepsi biliyor."

Yangın çıkan çadırın yanındaki çadırda kalan işçi, olayı şöyle anlattı: "2 dakikada yandı. 'Yangın var' dediler, dışarı atladım. Baktım 1. koğuş yanmış, 2. ve 3. tutuşmaya başlamış. Eğer yemekhane de yansa, tüpler patlasa, hepimizi havaya uçururdu."

Başka bir işçi ise yangın anındaki çaresizliği şöyle dile getirdi: "Bağırtılarını duyduk ama elimizden bir şey gelmedi, alevlerden yaklaşamadık ki..."


 
Daha 3 gün olmuştu
 
Yangın faciasında yaşamını yitiren işçilerin hayat hikayeleri yürek burkuyor.
 
Yangında hayatını kaybeden 11 işçiden biri de Sivaslı Bayram Ege Pehlivan’dı. 48 yaşında olan Pehlivan, 2 yıllık Yüksek Okul mezunu ve işsiz Gökhan (23) ve Askerde bulunan Osman (20) ve ilkokulda okuyan Halil (10) isimli 3 çocuğu vardı. 3 gün önce çalışmak için memleketinden gelmişti. Ailesi Sivas’ta Mevlana Mahallesinde oturuyordu. Mahalle Muhtarı Kazım Güzel, yardıma muhtaç olduğu belirtilen Bayram Ege Pehlivan’a valilik tarafından yakacak yardımı yapıldığı, ancak kimseye muhtaç olmamak için çalışmak üzere İstanbul’a gittiğini söyledi. Yeğeni Mesut Çiftçi ise yardımsever olan Bayram Ege Pehlivan’ın mahallede sevilen biri olduğunu söyledi.
 
Bir diğer işçi Çetin Coşkun’un amcasının oğlu Şaban Çoşkun ise, yaşanan duruma isyen etti. Coşkun, “Türkiye’nin can damarı inşaat sektörü ama en sahipsizi de inşaat işçisi. Ne sendikası var ne de bir kurumu. Tamamen müteahhitlerin insafına terk edilmişiz” dedi.
 
Bu arada 7 işçinin cenazesi yakınları tarafından alındı. Cenazesi teslim edilen işçilerden Ahmet Yağal Tokat’ta, Fatih Acun, Seyfettin Topal ve İsa Topal  Ordu’da, Sevdin Özer Van’da, Ahmet Keskin Bartın’da, Hakim Alicam ise İstanbul’da defnedilecek. Kalan 4 işçinin yakınlarının bekleyişi devam ediyor.