(17) “Paralı sağlık”ın sonuçları!..

Sağlık Çalışanları Meclis'i İzmir'de fiziksel şiddete uğrayan asistan hekim için bir basın açıklaması düzenledi

Sağlık emekçileri, Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Asistan Hekim Mustafa Gönencir'e fiziksel şiddeti protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.

Açıklama saat 12.30'da Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Amatem önünde başladı. Basın açıklamasından önce Atatürk Hastanesi Sağlık Çalışanları Meclisi adına Yasemin Alkın tarafından kısa bir konusma yapıldı.Yapılan konuşmada "Mustafa Gönencir'e yapılan saldırı biz sağlık emekçilerini bölmeye çalışan sistemin sorunudur. Kesintisiz 33 saat çalısan asistan hekimlerin şiddete maruz kalmasına yeter diyoruz!" denildi. Ardından İzmir Tabip Odası Başkanı Erdener Özer, 1 yıl içinde yüzlerce hekimin şiddete maruz kaldığını belirterek "sağlık sistemi içindeki aksaklığın günah keçisi biz değiliz ve can güvenliği istiyoruz bunu da alacağız" dedi.

Sağlık Emekçileri Sendikası adına yapılan konuşmada ise bu saldırının sağlıkta yıkım projelerinin ürünü olduğu belirtildi. Eyleme desteğe gelen Ege Üniversitesi Sağlık Çalışanları Meclisi adına yapılan konuşmada "Uygulanan sağlık politikaları sonucunda zarar gördüğünden dolayı hastalarımızı da sağlıktaki dönüşüm yasalarına karşı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz denildi".

"Birleşe birleşe kazanacağız!", "Hastahaneler halkındır satılamaz!" sloganlarından sonra basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında saldırı kınandı ve şunlar söylendi:
...Paran kadar sağlık, kalitesiz sağlık, kapsamsız sağlık olarak dönen sözde hizmete en az sizler kadar biz hekimlerde karşıyız. Çünkü çok iyi biliyoruz ki, günün birinde hekimde olsak biz de hastalanacağız. O gün geldiğinde yıllarca prim ödediğimiz sağlık güvencemiz bizi korumasız bırakacak. Size hatırlatmak isteriz ki, bu yanlışlıkların ve kabul edilemez olan son durumun sorumluları bu hizmeti tüm olumsuzluklara karşın verme çabası içinde olan biz hekimler değiliz. Sizi öfkelendirenler genelde ülkemizi özelde sağlık ortamını yönetenlerdir. Bu nedenle bizlere yönelttiğiniz öfkenizi, tekme ve tokatlarınızı kabul etmiyoruz!
Basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.