(17) Mamak Sağlık Hakkı Meclisi eyleme geçti

Haftalar süren çalışmaların ardından 4 Mart Pazar günü 500 kişinin katıldığı bir toplantıyla kuruluşunu ilan eden Mamak Sağlık Hakkı Meclisi eyleme geçti. SGK önüne giden meclis üyeleri, Genel Sağlık Sigortası'nı protesto etti 

Genel Sağlık Sigortası'nın yürürlüğe girmesi ile birlikte sağlık hizmeti alanların ve sağlık emekçilerinin bir araya geldiği Mamak Sağlık Hakkı Meclisi, haftalar süren çalışmaların ardından 4 Mart Pazar günü 500 kişilik bir toplantı ile kurulmuştu. Toplantıda getirilen eylem önerisi oy birliği ile kabul edilmişti.

Mamak Sağlık Hakkı Meclisi, bugün (7 Mart) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile eyleme geçti. "Sağlık haktır, katkı/katılım payı haraçtır" yazılı dövizlerin taşındığı eylemde basın açıklamasını meclis sözcüsü Kemal Yılmaz okudu.

SGK'ye sağlık ve sosyal sigorta alanındaki özel yetkinin milletvekilleri maaşlarının tartışıldığı bir gece verilmesini eleştiren Yılmaz, sunulan hizmeti haraç sistemine benzetti. Yılmaz, düzenleme ile hangi hizmetin sigorta kapsamından çıkarılacağına, hangi ilacın bedelinin ödenmeyeceğine SGK'nin karar verdiğini aktardı.

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir süredir Sağlık Bakanlığı hastaneleri satmak, sağlık personelini eritmek ve tüketmek planlamasından başka birşey de yapmamaktadır. Bu uygulamalarla halk sahipsiz ve savunmasız bırakılmış, devlet en önemli görevini piyasaya devretmiştir”.
GSS zorbalıktır
“Açlık sınırının 1000 lira olduğu bir ülkede 295 liralık gelirden 35 lira vergi almak zorbalık değilse nedir” diye soran Yılmaz, gelir tespiti testine de değindi. Gelir testinin onur kırıcı olduğunu söyleyen Yılmaz, yurttaşlara haftada kaç kez tavuk yediğinin, ne kadar meyve yediğinin, doğalgazla mı tezekle mi ısındığının, tuvaletinin evin içinde mi dışında mı olduğunun, televizyonunun birinci el mi ikinci el mi olduğunun sorulduğunu belirtti.

Yılmaz, Mamak Sağlık Hakkı Meclisi'nin AKP’yi ve SGK’yi zorbaca uygulamalarından derhal vazgeçmeye davet ettiğini açıkladı. Açıklamada sağlık hakkı meclislerinin tüm mahallelerde kurularak yaygınlaştırılmasının çağrısı da yapıldı.


Sendika.Org/ Ankara