(17) Şiddete alışmamız mı bekleniyor?

13 Şubat 2012 Pazartesi günü eşiyle birlikte Üsküdar 15 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen hasta ve yakını, eşi için işe giriş raporu istediklerini söylemiş. Bu ASM’de görev yapan hekim, eşinin TC kimlik numarasını isteyip sistemden kontrol ederken hasta yakınının yüksek sesle telefon ile konuşması üzerine hekim, hasta yakınına ya telefonu kapatmasını ya da dışarıya çıkmasını istemiş. Hasta yakını ters bir şekilde “kapatmazsam ne olur” şeklinde yanıt verdiğinde, hekim eşini duyamadığını belirtmiş. Bu sırada hastanın TC kimlik numarasını kontrol eden hekim hastanın kendilerine kayıtlı olmadığını, bu nedenle rapor veremeyeceğini, bağlı bulunduğu ASM’ye gitmesi gerektiğini ifade etmiş. Hasta yakını, kendisinin Üsküdar 15 Nolu ASM’ye kayıtlı olması nedeniyle eşine verilecek raporu kendi üzerinden alma talebini hekim kabul etmeyince kapıyı çarparak çıkan hasta yakını yaklaşık 15 dakika sonra hakaretlerle içeri girip hekimi yumruklamıştır. Yere düşen hekime hasta yakını diz ve tekmeleriyle saldırısına devam etmiş ve bu sırada hekimin burnu kırılmıştır.

 

Hastalara hekimlerle aynı tarafta olduklarını unutturan yetkililer, yaşanan bu şiddet olaylarına sessiz kalmaya devam etmekte, göstermelik tedbirlerle hasta ve hekimi karşı karşıya getirmeye devam etmektedirler.

Yaşanan bu şiddet olaylarını bir kez daha kınıyor, yetkilileri derhal sağlık çalışanlarının can güvenliklerini almaya davet ediyoruz.

İSTANBUL TABİP ODASI