BDP’li milletvekilerinin iş cinayetlerine yönelik göstermiş olduğu duyarlılık AKP tarafından duyulmuyor. AKP siyasal ve hukuksal sorumluluktan kaçıyor ve iş cinayetleri devam ediyor. Milletvekili Mülkiye Birtane, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

İSİGM verileri TBMM’de

Birtane, geçen cuma günü Erzerom’un Aşkeleh (Aşkale) ilçesinde bir çimento fabrikasında meydana gelen iş kazası sonucu yaşamını yitiren Serkan Türkoğlu ve Kadir Şen’in durumunu Meclis gündemine taşırken, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİGM) ocak ayı iş kazası raporunu delil yaptı. Sadece şubat ayında yaşanan iş kazalarına ilişkin ayrıntılı bilgi veren Birtane, Çalışma Bakanı’na şu soruları yöneltti: “Erzurum Aşkale’de yaşanan ve 2 işçinin ölümüne neden olan iş kazası ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır? Bu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri hakkında en son ne zaman denetim yapılmıştı?, Hayatını kaybeden işçilerin üzerinde, yaptıkları işe uygun koruyucu elbise ve baret olup olmadığı anlaşılmış mıdır?, İş yerinde bir sağlık ekibi bulunmakta mıydı? Müdahale hemen yapılmış mıdır?, 2011 yılının ekim ayından bu yana aylar itibari ile meydana gelen iş kazası sayısı ve bu kazalarda yaralanan ve hayatını kaybeden işçi sayısı kaçtır?, Bu kazaların yaşandığı iş yerleri hangileridir? Bu kazalarla ilgili kaç işyeri ya da kişi hakkında soruşturma açılmıştır? Açılan soruşturmaların sonucu ne olmuştur?”

Özgür Gündem
" /> İktidar cinayetlere kulak tıkıyor - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

İktidar cinayetlere kulak tıkıyor

Önceki gün BDP Çewlîg (Bingöl) Milletvekili İdris Baluken, slikozis hastalığının “meslek hastalığı” olarak kabul edilmesini öngören kanun teklifi hazırladı. Aynı gün BDP Qers (Kars) Milletvekili Mülkiye Birtane, Erzerom’da (Erzurum) yaşanan ve iki işçinin ölümü ile sonuçlanan iş kazasını Meclis’e taşıdı. Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de daha önce sayısız soru önergesi Meclis’e sunmuştu.