(14) Enerji işçileri: 'Hepimiz birbirimizin canından sorumluyuz'

3 Şubat'ta saat 11.00 civarında BEDAŞ Gaziosmanpaşa taşeron arıza şirketi Aram çalışanı Seyithan Ağır, Alibeyköy Barajı yakınındaki bir trafonun üstünde arıza sorununu giderirken 35 bin volta kapıldı ve 3 metre yükseklikten düştü. Olayın gelişimi şöyle:
 
Seyithan aracın sepetine çıkarılıyor, BEDAŞ çalışanı sorumlu monitör elektriği kestiğini belirtiyor ancak elektrik kesilmiyor. Daha sonra arkadaşımız elektiriğe çarpılıyor.

Sonrasında Cerrahpaşa Acil Cerrahi'ye getiriliyor. Sağ kolunda ağır yanık var. Doktor kesin sakat kalacağını ifade etti. Hatta kolu kesebileceklerini söyledi. Ayrıca düşme sırasında böbreğinde yırtılma ve ciğerlerinde ezilme meydana geliyor. Arkadaş 29 yaşında. Muş Merkez kayıtlı ve evli, 2 çocuğu var. İlkokul mezunu, meslekten yetişme usta ve EKAD belgesi var. Bölgenin en iyi elektrik arıza ustalarından birisi olduğunu belirtiyor arkadaşları.

Enerji-Sen Gaziosmanpaşa açma-kesme servislerinde örgütlü. Olayı duyan taşeron sendikalı işçiler hemen sendikaya haber veriyor ve bazıları da hastaneye geldi. Hastanede sağlık örgütlerinin temsilcileri ile de irtibata geçilerek Seyithan'ın durumunun iyileştirilmesi için girişimlerde bulundular. Ayrıca adli, hukuki vs. gerekli işlemleri de sendika temsilcileri yardımcı oldular. 

Sendikalı taşeron açma-kesmeciler sendikasız arıza işçileri ile yanyanaydı. Enerji-Sen üyesi taşeronların örgütsüz arkadaşlarına özetle söyledikleri "hepimiz birbirimizin canından sorumluyuz" ifadesiydi.

Sorumlu mühendis ile görüştük. 16 ayrı ekip olduğunu, tek mühendis olduğunu ve yine tek iş güvenliği uzmanı olduğunu belirtti. Ancak kaza anında iş güvenliği uzmanı da olay yerinde bulunmamaktaydı.

Enerji-Sen üyesi işçiler arkadaşlarının yanındalar. Seyithan Ağır Cerrahpaşa Hastanesi Yanık Ünitesi Servisi'nde yatmaktadır.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 

 
'Ölüm hattında kiralık vince bağlı hayatlar...'
 

"Vinç operatörü pahalı kiralarız daha iyi", "İş güvenliği elemanı gereksiz, telefonda bilgi veririz", "İşçi güvenliği için gerekli ekipmanlar çok pahalı, alamayız", "Az işçi çalıştır, çok çalıştır." Hepsi daha fazla kâr güden bu düşünceler bir araya geldi ve 34 bin volt enerjiye kapılan enerji işçisi kolunu kaybetti...

Taşeron çalıştırma sisteminin uzun mesai, güvencesiz çalıştırma koşulları ve alınmayan işçi sağlığı önlemleri bir işçinin ağır yaralanmasına neden oldu. BEDAŞ Gaziosmanpaşa İşletmesi’nde çalışan Seyithan Ağır adlı 2 çocuk babası işçi, alınmayan önlemler ve büyük ihmaller sonucunda bir kolunu kaybetti. Vücudunda ağır yaralar olan Ağır’ın durumu kritik.

“Gece mesaisi mi, 24 saat mesai mi?”
BEDAŞ Gaziosmanpaşa İşletmesi’nde çalışan Seyithan Ağır adlı işçi 3 Şubat Salı günü saat 13.00’de arıza onarımı için çıktığı direkte yüksek gerilime maruz kalarak ağır bir şekilde yaralandı.

Kazanın yaşandığı gün, gece mesaisinde olan ve sabaha kadar çalışan Seyithan Ağır, mesai saati bitmesine rağmen arıza onarımına gönderildi. Hiçbir güvenlik ekibinin hazır bulunmadığı ve hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı, hattın izole edilmeden, sadece enerji kesildiği bildirilerek arıza alanına giden Seyithan Ağır, kiralık vinç ile arızayı gidermek için çıktığı yüksek gerilim hattında elektrik akımına maruz kalarak yaklaşık beş metre yükseklikten aşağıya düştü.

Ağır yaralı
Adeta tasarlanmış bir olayın ardından ağır yaralanan evli ve iki çocuk babası Ağır, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

“Enerji işçileri ölümle burun buruna”
Yaşanan “iş kazasının” ardından Enerji işçilerinin çalışma koşulları yeniden gündeme geldi. Özellikle AKP iktidarında özelleştirilmesine dönük ciddi adımların atıldığı enerji iş kolunda, taşeron çalıştırma gittikçe yaygınlaştı.

Taşeron çalıştırma sistemi sonucunda işçiler için gerekli olan işçi sağlığı ve iş güvenliği ekipmanları kârlılık düşünülerek gündem dışında tutuluyor. Bu da taşeron sistem öncesi ve sonrasındaki işçi cinayetleri ve yaralanmaları düşünüldüğünde arada derin bir farkın oluşmasına neden oluyor.

Ölüm hatlarına kiralık vinçle çıkılıyor
Öyle ki işçilerin binlerce voltluk enerji ağlarında yaptıkları çalışmalarda işçileri bu yüksekliklere çıkaracak enerji işlerinde profesyonel vinç operatörü dahi bulundurulmuyor. Sektörde bu konuda yapılan tercih günlük işlerde vinç kiralama şeklinde oluyor. Yani işçileri ölüm hatlarına kiralık vinç ve bu konuda deneyimi şüpheli olan sürücüler çıkarıyor.

İş güvenliği elemanları maliyetli telefonda bildir yeter
İşçinin hayatını adeta hiçe sayan bu olay hemen her gün tüm enerji işçilerinin karşı karşıya kaldığı bir tehlikeyi de gözler önüne seriyor. Kazanın olduğu yerde hattın enerji izolasyonunun yapıldığı Seyithan Ağır’a telefon aracılığıyla bildiriliyor. Yani olay yerinde bunu denetleyecek eleman maliyet düşünülerek çalıştırılmıyor. Bunun sonucunda ise işçinin hayatı adeta hiçe sayılmış oluyor tıpkı başka iş kollarında çalışan binlerce taşeron işçi gibi…

Sol 


 
'Hepimiz birbirimizin canından sorumluyuz'
 
BEDAŞ bünyesindeki Aram adlı taşeron şirket bünyesinde çalıştırılan elektrik arıza işçisi Seyithan Ağır dün (3 Şubat) iş kazası geçirdi. Ağır’ın arkadaşları ve Enerji-Sen üyesi taşeron enerji işçileri Ağır’ın yanındalar. 

Dün saat 11.00’de Alibeyköy Barajı yakınlarındaki bir trafonun üstünde arıza sorunun giderirken 35 bin voltluk elektrik akımına kapıldı. Elektriğin etkisiyle 3 metre yüksekten düşen Ağır, Cerrahpaşa Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Ağır’ın kolunda yanık olduğu, böbreğinde ve ciğerinde zedelenme olduğu bilgisine ulaşıldı. Muşlu ve 29 yaşında olan Ağır evli ve iki çocuk babası. 

BEDAŞ yetkilisi sorumlu monitör, Ağır’ın çalıştığı trafonun elektriğini kestiğini ifade etti. Meslekten yetişme bir usta olan Ağır’ın EKAD belgesi vardı. Arkadaşları Ağır’ın Gaziosmanpaşa bölgesinin en iyi elektrik arıza ustalarından biri olduğunu söylüyor. Sorumlu mühendis ise 16 ayrı ekip olmasına rağmen tek mühendis ve tek iş güvenliği uzmanı olduğunu söyledi. Mühendis ayrıca iş güvenliği uzmanının kaza anında olay yerinde bulunmadığını da sözlerine ekledi. 

Ağır’ın ziyaretinde sendikalı taşeron enerji işçiler ile sendikasız taşeron enerji işçileri bir araya gelmiş oldu. Enerji-Sen’li işçiler, sendikasız işçilere tek şey söyledi: “Hepimiz birbirimizin canından sorumluyuz.” 


 
BEDAŞ işçisi kolunu kaybedebilir
 
BEDAŞ çalışanı Sehithan Ağır, arıza gidermek için çıktığı trafoda yüksek gerilime kapılması sonucu ağır yaralandı. Ağır, sağ kolunu kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Enerji-Sen, BEDAŞ'ın uyarılara rağmen gerekli iş güvenliği önlemlerini almadığına dikkat çekti, taşeron şirketlerin işçileri ağır iş yükü altında çalıştırarak kazalara davetiye çıkardığını kaydetti.
 
BEDAŞ Gaziosmanpaşa İşletmesi'nde çalışan Enerji-Sen üyesi Sehithan Ağır, bir trafodaki arızayı gidermek için çalıştığı sırada yüksek gerilime maruz kaldı. Özellikle sağ kolunda derin yanıklar meydana gelen Ağır'ın, hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. 

Enerji-Sen üyesi Seyithan Ağır, Alibeyköy Barajı yakınlarında bir trafoda meydana gelen arıza gidermek için çalıştığı sırada 35 bin volt yüksekliğinde elektirik akımına kapıldı. Elektrik çarpması sonucu metrelerce yükseklikten düşen Ağır, yere çakıldı.

Ağır, Cerrahpaşa Hastanesi Acil Cerrahi Bölümüne kaldırıldı. Doktorlar, sağ kolunda ağır yanıklar oluşan Seyithan Ağır'ın, kolunda kalıcı hasar oluştuğu, kolunun kesilme ihtimali olduğunu bildirdi. Düşme sırasında böbreğinde yırtılma ve ciğerlerinde ezilme meydana gelen Ağır'ın, mesai saati dolmasına rağmen arıza onarımına gönderildiği öğrenildi. 

Halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yanık Servisi’nde müşahade altında tutulan Ağır'ı, Enerji-Sen üyeleri ve yöneticileri ziyaret etti. BEDAŞ'ın gerekli iş güvenlik önlemlerini ve ekipmanlarını sağlamadığını belirten Enerji-Sen yöneticileri, yaşanan kazanın bunun için bir başlangıç olması dileğinde bulundu. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi üyeleri de Ağır'ı ziyaret ettikten sonra sorumlu mühendis ile görüşme yaptı. 16 ayrı ekip halinde çalışıldığı, tek mühendis ve tek iş güvenliği uzmanı olduğu, ancak kaza sırasında iş güvenliği uzmanın olay yerinde olmadığı öğrenildi.