(5) Savranoğlu: "Hem Emek, Hem Çevre Düşmanı"

Çevre örgütleri, Deri-İş ve ÇHD, İzmir Menemen'de bulunan Savranoğlu şirketine ait işyerine, endüstriyel atıklarıyla çevreye verdiği kirlilik nedeniyle suç duyurusunda bulundu. 

Çevre örgütleri, Deri-İş ve ÇHD, İzmir Menemen'de bulunan Savranoğlu şirketine ait işyerine, endüstriyel atıklarıyla çevreye verdiği kirlilik nedeniyle suç duyurusunda bulunarak "Hem emek düşmanı, hem çevre" dedi.
 
Savranoğlu şirketinin hem İstanbul'da hem de İzmir'de iki deri fabrikası bulunuyor. Her iki fabrikadaki işçiler de güvencesiz, esnek, ağır çalışma koşullarına karşı sendika üyesi oldukları için işten çıkarılmış ve direnişe geçmişti.
 
İzmir'de Savranoğlu şirketine ait İstanbul-Kampana adlı fabrikadan sendikalı oldukları için işten atılan yaklaşık 40 kişi, 186 gündür direniyor. İstanbul'da aynı işverene ait Kampana fabrikasından işten çıkarılan işçiler ise 310. gününde işe iade davasını kazanmıştı.
 
Ekoloji Kolektifi, Türkiye Deri-İş Sendikası İzmir Şubesi,  Ege Çevre ve Kültür Platformu, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, İMECE Dostluk Dayanışma Derneği yaptıkları ortak basın açıklamasında, işverenin ağır çalışma koşullarında, örgütlenme özgürlüğünü de hiçe sayarak emek düşmanı, çevreyi kirleterek ise çevre düşmanı olduğu belirtildi.
 
"1993'ten beri çevreyi kirletiyor"

Açıklamada, İzmir Menemen'de sonradan ismini değiştiren Savranoğlu Şirketi'nin 1993'ten beri endüstriyel atıklarıyla çevreyi kilettiği belirtildi.
 
"Şirket tüm atıkları, arıtma altyapı tesisinden geçirilmeksizin kanalizasyon sisteminde izinsiz gerçekleştirilen gizli bir kapak yardımıyla kanalizasyona boşaltmakta. Yine şirket üretimde kullanılan boya artıklarını işçiler aracılığıyla varillerle doğrudan kanalizasyona döktürmektedir.
 
"Şirketin mevzuata aykırı olarak insan sağlığını ve ekolojik dengeyi hiçe sayan ve aynı zamanda suç oluşturan eylemlerinin yarattığı çevre kirliliği, işletmenin hemen önünde bulunan Menemen Deresi boyunca uzanan simsiyah görüntüsüyle de dikkat çekiyor."
 
Açıklamada, iki gün önce de logarın taşması sonucu içerisinde pek çok kimyasal bulunduran atık suların Menemen yollarına saatlerce aktığı belirtildi.
 
"Bu faaliyetlerinin devamı halinde Menemen ovası civarında oturan halkın sağlığı olumsuz yönde etkilenmeye; Menemen deresi ve İzmir Körfezi zehirli atıklarla kirletilmeye devam edecek.
 
"Aynı zamanda tarım alanlarının bulunduğu bölgede yetiştirilen ürünlere karışan zehirli kimyasal maddeler nesilden nesile aktarıldıkça insan sağlığı ve ekosistem açısından uzun vadede telafisi imkânsız zararlar da doğacak."