İzmir İSİG Meclisi Girişimi'nden 28 Nisan eylemi: Çalışırken ölmek istemiyoruz

İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Girişimi, "28 Nisan İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü" dolayısıyla Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde eylem yaptı. "Kaza değil, cinayet! Çalışırken ölmek istemiyoruz" pankartının açıldığı eyleme, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İSİG Meclisi, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, DİSK Ege Bölge Temsilciliğinin yanı sıra Somalı aileler katıldı.

Eylem, Soma'da katledilen 301 madenci anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından basın açıklamasını İzmir İSİG Meclisi adına Mustafa Güven okudu. Güven, emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizdeki ve dünyadaki iş cinayetlerinde yitirilen işçileri anmak, ama aynı zamanda iş cinayetlerine dikkat çekebilmek, işçi sağlığının ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak üzere toplandıklarını belirtti. Güven, "Çalışanların senede yaklaşık 337 milyon kazaya maruz kalıyorlar ve yaklaşık 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyorlar" dedi.

Güven, "İşyerinde kullanılan toksik maddelere dayalı meslek hastalıklarında her sene 440 bin işçi ölüyor. Sadece asbest kullanımına bağlı olarak 1 yıllık sürede hayatını kaybeden işçi sayısı 100 bin. Her 15 saniyede bir işçi çalışırken ölüyor! Her 15 saniyede bir 160 işçi iş kazası geçiriyor! Her gün 6 bin 300 işçi çalışırken ölüyor! Ülkemizde ise maalesef özellikle sendikasız, örgütsüz, güvencesiz olarak kayıt dışı alanlarda iş cinayetlerine kurban gidenlerin, göçmen işçilerin isimleri kayıtlara dahi geçmeyebiliyor" diye belirtti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin yasalarla korunamadığını belirten Güven, Türkiye'de toplu iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde dünyada ilk sıralarda geldiğini vurguladı. SGK verilerini paylaşan Güven, "2017 yılında 4A kapsamında çalışanlardan 359 bin 653 ünün, 4B kapsamında çalışanlardan 213 çalışanın iş kazası geçirdiği, bu kazalar sonucunda toplam 1636 kişinin hayatını kaybettiği görülmektedir. SGK'nin 2016 yılı istatistiklerine göre 286 bin 68 iş kazasında 1405 işçi hayatını kaybetmiştir. Açıklamaya göre, 2017 yılında bir önceki yıla göre iş kazası sayısı yüzde 25 oranında, iş kazaları sonucu ölüm yüzde 16 oranında artmıştır" diye kaydetti.

İZMİR'DE DÖRT AYDA 19 İŞ CİNAYETİ

2019 yılının ilk üç ayında yaşanan işçi cinayetlerine dikkat çeken Güven, "Öngörülebilir bir ölüm, öngörülebilir bir arıza, öngörülebilir bir kırılma, yaralanma kaza olmaz. Biz neredeyse bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, meydana gelen ölümlere, kaza değil cinayet diyoruz" dedi. Güven, Türkiye'de her iki buçuk ayda bir Soma katliamı yaşandığını söyledi. İzmir'de 2019 Ocak ayından bu yana 19 işçinin çalışırken hayatını kaybettiğinin altını çizen Güven, "İzmir'de işçinin kanı üzerine gökdelenler dikilirken, Aliağa gibi sanayi havzalarından, tersanelerden her gün iş cinayetleri haberi geliyor. Ne kadar acıdır ki, hepimizin gittiği büyük AVM inşaatlarının, İzmir'in dört bir yanını sarmaya başlayan gökdelenlerin ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmamış kentsel dönüşüm projelerinin, hepsinin harcında işçinin kanı bulunmaktadır" diye konuştu.

İş cinayetleri davalarına da değinen Güven, "Soma'da, Ermenek'te, Ostim'de, Davutpaşa'da ve her yerde her an ölen her işçimizin, alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin, açılan göstermelik davalarda verilen göstermelik cezaların, kuşa çevrilen tazminatların, yıllarca süren davaların tanığı olan ve aşağıda imzası bulunan İzmir'de işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında çalışmalar yapan, bu çalışmaları yayma ve ilerletme amacı ile bir araya gelen bizler, tüm sendikaları öncelikle kayıt dışı güvencesiz çalışan işçinin örgütlenmesi için seferber olmaya, üretim sürecinde işçinin kontrolü ve denetimini artıracak, çalışma koşullarını işçiden yana belirleyebilecek bir örgütlenme ve sınıf bilincinin sağlanmasına, bu anlamda işçilerin ortak talepleri için hep birlikte mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

ETHA

28 Nisan iş cinayetlerinde ölenleri anma ve yas gününde;
* İş cinayetleri sokak resim sergisi..
* Basın açıklaması..
* Sunum
Etkinliklerimizi gerçekleştirdik.
Çalışırken ölmek istemiyoruz...
İzmir İSİG Meclisi Girişimi..

Açıklamanın videosu için tıklayınız...

Basın açıklamasının tam metni...

28 NİSAN İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLENLERİ ANMA ve YAS GÜNÜ

KAZA DEĞİL, CİNAYET !


28 Nisan, 1996 yılında sendikal hareket tarafından, “İş ve Meslek Hastalıklarından Ölen ve Yaralanan İşçileri Uluslararası Anma Günü” olarak belirlenmiş, 2003 yılından itibaren de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla "Dünya İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Günü" olarak ilan edilmiştir. Bizler, emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizdeki ve dünyadaki iş cinayetlerinde yitirdiğimiz işçi kardeşlerimizi anmak, ama aynı zamanda iş cinayetlerine dikkat çekebilmek, işçi sağlığının ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak üzere, bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Bu vesileyle, 2016 Yılında yitirdiğimiz, Türkiye’de İşçi Sağlığı ve Meslek Hastalıkları alanında öncü çalışmalar yapan duayen hocamız Dr. Engin Tonguç’u bugün doğum günü olması sebebiyle ve İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi kurucularından olan ve 2013 yılında yitirdiğimiz halk sağlıkçısı Dr. Ata Soyer’i saygıyla anıyoruz. Ayrıca 13 Mayıs 2014 günü, Soma’da madende katledilen 301 işçiyi ve iş cinayetlerinde yitirdiğimiz tüm işçi kardeşlerimizi de saygıyla anıyoruz.

Ve dikkat çekiyoruz! Dünya'da her gün çalışırken ölen insan sayısı, savaşırken ölenlerin sayısından fazladır!
Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre her sene dünyada;
• 2.300.000’den fazla kadın ve erkek çalışırken ölüyor.
• Çalışanlar senede yaklaşık 337 milyon kazaya maruz kalıyorlar ve yaklaşık 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyorlar.
• İşyerinde kullanılan toksik maddelere dayalı meslek hastalıklarında her sene 440.000 işçi ölüyor..
• Sadece asbest kullanımına bağlı olarak 1 yıllık sürede hayatını kaybeden işçi sayısı 100.000.
• Her 15 saniyede bir işçi çalışırken ölüyor!
• Her 15 saniyede bir 160 işçi iş kazası geçiriyor!
• Her gün 6.300 işçi çalışırken ölüyor!

Ülkemizde ise maalesef özellikle sendikasız, örgütsüz, güvencesiz olarak kayıt dışı alanlarda iş cinayetlerine kurban gidenlerin, göçmen işçilerin isimleri kayıtlara dahi geçmeyebiliyor. Yasalar ile koruma altına alındığı söylenen işçi sağlığı ve iş güvenliği, her geçen gün kötüye gidiyor. Ülkemiz toplu iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde dünyada ilk sıralarda geliyor. SGK tarafından açıklanan rakamlara bakıldığında; 2017 yılında 4A kapsamında çalışanlardan 359.653 ünün, 4B kapsamında çalışanlardan 213 çalışanın iş kazası geçirdiği, bu kazalar sonucunda toplam 1.636 kişinin hayatını kaybettiği görülmektedir. SGK’nın 2016 yılı istatistiklerine göre 286.068 iş kazasında 1.405 işçi hayatını kaybetmiştir. Açıklamaya göre, 2017 yılında bir önceki yıla göre iş kazası sayısı % 25 oranında, iş kazaları sonucu ölüm % 16 oranında artmıştır. 2018 verileri ise henüz açıklanmamıştır. Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2017’de 2006, 2018’de 1923 ve 2019 yılının ilk üç ayında ise 400 işçi iş cinayeti sonucu hayatını kaybetmiştir.

Yaşama ve sağlıklı/güvenli ortamda çalışma hakkı tüm emekçiler için en temel insan haklarındandır. Kazanın bilimsel tanımı, öngörülemez olmasıdır. Öngöremediğiniz, tüm önlemleri almanıza rağmen gerçekleşmesine engel olamadığınız, beklenmedik olan şey kazadır. Öngörülebilir bir ölüm, öngörülebilir bir arıza, öngörülebilir bir kırılma, yaralanma kaza olmaz. Biz neredeyse bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, meydana gelen ölümlere, kaza değil cinayet diyoruz.

Aslında Türkiye'de her iki buçuk ayda bir SOMA KATLİAMI yaşıyoruz. İzmir’de işçinin kanı üzerine gökdelenler dikilirken, Aliağa gibi sanayi havzalarından, tersanelerden her gün iş cinayetleri haberi geliyor. İzmir'de 2019 Ocak Ayından bu yana 19 işçi meydana gelen iş kazasında hayatını kaybetmiştir. Ne kadar acıdır ki, hepimizin gittiği büyük AVM inşaatlarının, İzmir’in dört bir yanını sarmaya başlayan gökdelenlerin ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmamış kentsel dönüşüm projelerinin, hepsinin harcında işçinin kanı bulunmaktadır.

Kapitalizm yaşadığı krizler, kıran kırana yaşadığı rekabet, doymak bilmez artı-değer sömürüsü, sonu gelmeyen emek yağmasının doruğa çıktığı bir dönemde bu anmayı yapıyoruz. Her geçen gün işsizliğin arttığı, yoksulluğun yayıldığı, açlığın ve sefaletin girdabında yaşam savaşının içinde çalışırken ölen işçi arkadaşlarımızın çığlıkları arasında gözyaşlarımıza karışan kan deryasında biz sağ kalanlar da boğuluyoruz!

Biz biliyoruz ki meydana gelen iş cinayetinin nedeni yasal mevzuat, bilinç eksikliği olduğu kadar, kuralsız, güvencesiz ve esnek çalışma biçimlerinin her gün biraz daha yaygınlaşması, sendikal örgütlülüğün önündeki yasal ve fiili engellemeler, daha az maliyet, daha çok kar anlayışı, denetimlerin yapılmaması, cezaların caydırıcı olmaktan uzak olmasıdır. Oysa, her şeyi yaratan bizleriz. Yarattığımızın altında birer onar, ellişer, yüzer yüzer ölüyoruz! Ama Biz biliyoruz ki hiçbir iş cinayeti / meslek hastalığı kader değildir.

Bu nedenle, Soma’da, Ermenek’te, Ostim’de, Davutpaşa’da ve her yerde her an ölen her işçimizin, alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin, açılan göstermelik davalarda verilen göstermelik cezaların, kuşa çevrilen tazminatların, yıllarca süren davaların tanığı olan ve aşağıda imzası bulunan İzmir’de işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında çalışmalar yapan, bu çalışmaları yayma ve ilerletme amacı ile bir araya gelen bizler, tüm sendikaları öncelikle kayıt dışı güvencesiz çalışan işçinin örgütlenmesi için seferber olmaya; üretim sürecinde işçinin kontrolü ve denetimini artıracak, çalışma koşullarını işçiden yana belirleyebilecek bir örgütlenme ve sınıf bilincinin sağlanmasına; bu anlamda işçilerin ortak talepleri için hep birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

İZMİR BAROSU

İZMİR TABİP ODASI

DİSK EGE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

İZMİR İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ GİRİŞİMİ

İlgili Haberler

https://gazete.alinteri1.org/ankara-isig-meclisi-is-cinayetlerinde-savaslardakinden-daha-cok-kisi-oluyor

http://www.kizilbayrak43.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/izmir-isig-meclisi-15-saniyede-1-is-cinayeti-yasaniyor/

http://sendika63.org/2019/04/izmirde-is-cinayetlerinde-yasamini-yitiren-isciler-anildi-545072/

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/cinayetlerinde-olenlerin-sayisi-savaslarda-olenlerden-fazla-dunyada-her-gun-6-bin-300

https://www.amerikaninsesi.com/a/isig-meclisi-calisirken-olmek-istemiyoruz/4894180.html

https://www.msn.com/en-in/video/viral/isig-meclisi-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1rken-%C3%B6lmek-istemiyoruz/vp-BBWlZxZ

http://mezopotamyaajansi14.com/EKONOMI/content/view/55702

https://gazete.alinteri1.org/izmir-isig-meclisi-calisirken-olmek-istemiyoruz

https://www.evrensel.net/haber/378336/adalet-arayan-isci-aileleri-ve-isig-28-nisan-yas-gunu-ilan-edilsin