İşçi Aileleri’nden 82. Vicdan ve Adalet Nöbeti

Yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden Adalet Arayan İşçi Aileleri, 82. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Van Bayram Otel Davası ve Bursa Gemlik Gübre Fabrikası işçisi Uğur Çavdar ve Kozlu davalarındaki gelişmeler ele alındı.

Galatasaray Meydanı'ndaki yasak nedeniyle Taksim’deki Bir Umut Derneği önünde yapılan eylemde aileler adına basın açıklamasını Davutpaşa patlamasında eşini kaybeden İdris Çabuk okudu.

Galatasaray’daki eylem yasağını teşhir ederek açıklamaya başlayan Çabuk, yasağın kaldırılmasını istediklerini belirtti. İSİG Meclisi tarafından açıklanan iş cinayeti bilançosunun geldiği tabloya dikkat çekerek işçilerin ihmaller nedeniyle yaşamını yitirdiği veya yaralandığını söyledi.

Van Bayram Otel davasının 22 Mart’taki duruşmasında taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak gerekçesiyle Tevfik Bayram hakkında verilen cezada indirime gidilerek 11 yıl 8 aya düşürülmesini teşhir etti. Kararı temyiz edeceklerini belirtti.

Gemlik Gübre’de Uğur Çavdar’ın ölümüne ilişkin bilirkişi raporunda ise şirket yönetime kusurlu kişiler arasında yer verilmediğine dikkat çekerek duruşma 8 Ekim 2019’a ertelendiği bilgisini paylaştı.

Kozlu davasında karar duruşmasına çağrı
Çabuk açıklamasını, 7 Ocak 2013’te yüklenici firma Star İnşaat AŞ’nin TTK Kozlu Müessesesi maden ocağındaki metan ve kömür püskürmesi sonucunda meydana gelen iş cinayetinde sekiz işçi hayatını kaybetti, yedi işçi yaralanmasına ilişkin duruşma hakkında bilgi vererek sürdürdü.

16 Ocak’ta görülen duruşma iddianamesinde 10 kişi hakkında birden çok kişinin ölümüne birden çok kişinin yaralanmasına neden olma suçundan ceza istenirken savcının esas hakkındaki mütalaasında ise sadece beş sanık hakkında basit taksirden ceza istemesine tepki gösterdi. Bu kişilerin beraat etmesini talep eden savcının sadece diğer 5 kişi hakkında baştaki iddianamenin kabul edilmesini istediğini aktardı.

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Nisan 2019’da görülecek karar duruşmasına çağrı yapan Çabuk, son olarak başka iş cinayetleri yaşanmasın diye mücadele ettiklerini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Avukat Nermin Kaplan da Kozlu davasında bilinçli taksirden ceza verilmesini talep edeceklerini söyledi.

Diğer ailelerden de söz alınarak devletin denetim sorumluluğunu yerine getirmesi ve sorumluların korunmasına son verilmesi istendi.

Son olarak 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için 28 Nisan’da Galatasaray’da yapacakları yürüyüşe katılım çağrısı yapan aileler eylemlerini sonlandırdı.

Kızıl Bayrak