(4) “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz! Kale’ye Sendika Girecek!”

Kale Kayış işçileri, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve sendikalı olarak çalışmak için Petrol İş Sendikası’na üye olmalarının ardından baskılar başlayııp işten atmalar yaşanınca 6 Mart tarihinde iş bırakmışlardı. Kale Kayış işçileri 32. günlerinde Silivri sahilde aileleriyle birlikte kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İSİG önlemlerinin alınarak, sendikalı olarak çalışmak isteyen Kale Kayış işçileri “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz” diyerek sendikalı olarak işlerine dönünceye kadar mücadeleyi sürdüreceklerini haykırdı.

İSTANBUL - İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve sendikalı olarak çalışmak talebiyle 3 Mart günü iş bırakan Petrol İş Sendikası Trakya Şubesi üyesi Kale Kayış işçileri iş bırakma eyleminin 32. gününde Silivri sahilde ailelerinin de katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına DİSK'e bağlı Enerji Sen, Dev Yapı İş, Sine Sen, Genel İş, Gıda İş, Emekli Sen, İnşaat İş Sendikaları, Zeytinburnu Belediye işçisi Kenan Güngördü, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, aralarında Mücadele Birliği Platformu,olduğu devrimci örgütler, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Eylem boyunca "Çalışırken Ölmek İstemiyoruz", "Kale Kayış İşçisi Yalnız Değildir", "Yaşasın İşçilerin Mücadele Birliği", "Kale'ye Sendika Girecek Başka Yolu Yok", "İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek", "Dünya Emeğin Olacak", "Kale Kayış İşçisi Kazanacak" sloganları atıldı.

Petrol İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz Silivri'de 400 civarında fabrika olduğunu ve hiçbirinde sendikal örgütlenme olmadığını belirterek, işçilerin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini, iş kazalarında sakatlandıklarını, iş göremez duruma geldiklerini aktardı. Kale Kayış'ta da 3 iş cinayeti yaşandığını, işçileri İSİG önlemleri alınmadığı için yaralandıklarını, çalışamaz duruma geldiklerini belirten Yavuz, İSİG önlemleri talebiyle iş bırakan Kale Kayış İşçilerinin mücadelesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Petrol İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, “Bizlerin tek derdi onurumuzla ve alınterimizle çalışıp, evimize bir parça ekmek götürmektir” dedi. Kale Kayış’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği şartları düzelene kadar ve sendikanın varlığı kabul edilene kadar, bu eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Turgut Düşova’nın ardından İstanbul İSİG Meclisi adına konuşan Murat Çakır, mart ayında 108 işçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirterek “108 işçinin hepsi sendikasızdı. Yani sendikasız çalışmak, ölüm demek. Binlerce yaralanma, binlerce meslek hastalığı demek. Ve bugün Kale Kayış işçileri çalışırken ölmemek için, yaralanmamak için, meslek hastası olmamak için Petrol İş Sendikası’nda örgütlendiler. Çünkü Kale Kayış fabrikasının çalışma şartları işçileri hasta ediyor, yaralıyor, bugüne kadar 3 arkadaşımız iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Hiçbir yasal mevzuata uyulmuyor” dedi.

Petrol İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, Kale Kayış İşçilerinin İSİG Mücadelesi verdiğini ve sendikalı olarak işlerine dönmelerinin Silivri çevresindeki işçiler ve sınıf mücadelesi açısından da önemli olduğunu, sendika olarak mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.

İşçiler ve desteğe gelenler bir süre daha sloganlar atarak eylemi sonlandırdı.

Mücadele Birliği

İlgili Haberler

https://gazete.alinteri1.org/kale-kayis-direnisinin-32-gununde-kitlesel-basin-aciklamasi

http://direnisteyiz25.org/kale-kayis-iscileri-kotu-calisma-kosullari-ve-sendikasizlastirma-baskisina-karsi-eylemdeydi/

http://etha6.com/Haberler/kale-kayis-iscileri-ya-olmeye-razi-olacagiz-ya-da-hakkimizi-alacagiz/11/11535

https://www.evrensel.net/haber/377060/kale-kayis-iscileri-ya-olmeye-razi-olacagiz-ya-da-hakkimizi-alacagiz

https://gercekgazetesi.net/isci-hareketinden-haberler/silivride-kale-kayis-iscilerinden-basin-aciklamasi-kaleye-sendika?fbclid=IwAR1sPg8ojcQ0mJ0LwupY1RF1nxWlRwqDkb_XMgeskncA3PFCQyZxtDZQmzY

http://kizilbayrak42.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/kale-kayis-iscilerinden-eylem-kahrolsun-uecretli-koelelik-duezeni/?fbclid=IwAR1LR9Tygmj0NBDd3H25fP7omuLzZMoqjk4aqNhKhdU07hUgJiJODlbTSUk

https://www.petrol-is.org.tr/haber/kale-kayis-iscilerinden-kitlesel-eylem-12376

https://medyascope.tv/2019/04/08/kale-kayis-iscileri-isci-sagligi-ve-is-guvenligi-icin-eylemlerine-devam-ediyor/

https://ozgurdenizli.com/kale-kayis-iscileri-kotu-calisma-kosullari-ve-sendikasizlastirma-baskisina-karsi-eylemdeydi/

https://www.pirha.net/kale-kayis-iscileri-sendikasiz-calismak-olum-demek-167367.html/07/04/2019/

http://sendika63.org/2019/04/kale-kayis-iscileri-kotu-calisma-kosullari-ve-sendikasizlastirma-baskisina-karsi-eylemdeydi-541691/

https://silivri.tv.tr/2019/04/07/dusova-bugunku-silivri-belediye-baskanida-iscilerin-haklarina-sahip-cikmali/?fbclid=IwAR2Z8Lz5bb74c5-mYqoHhW55KuVjZZixkJ4aGlTJ4er2zrlNITGeS807Al0

https://silivri.tv.tr/2019/04/07/kale-kayis-emekcilerinin-basin-aciklamasi/?fbclid=IwAR2E3LKzBc8dLcpMYM53SwHqk2a64AXttydvAx7CaFaL0tSJAWeQcKkIdHY

http://siyasihaber4.org/kale-kayis-iscileri-ya-olmeye-razi-olacagiz-ya-da-hakkimizi-alacagiz

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/kale-kayis-iscileri-hakkimizi-alacagiz-260330

https://theworldnews.net/tr-news/kale-kayis-iscileri-hakkimizi-alacagiz

http://uidder.org/kale_kayis_iscileri_calisirken_olmek_istemiyoruz.htm

https://www.youtube.com/watch?v=51wCJX9JRKs