(4) Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, Petkim’deki TİS süreci ve yönetimin işçi sağlığı ve güvenliği maddelerini hiçe sayması üzerine basın açıklaması yaptı

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci ile işçi sağlığı ve güvenliği konusuna ilişkin Petkim önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı yapan Şube Başkanı Ahmet Oktay, öncelikle Tüpraş ve Ravago’da süren TİS ile ilgili bilgilendirme yaptı. Ekonomik kriz bahanesiyle patronların görüşmeleri zora soktuğunu ancak buna karşı taleplerde ısrar ettiklerini söylendi.

Bilgilendirmenin ardından Oktay, Petkim işyerinde çalışan sayısının yetersiz olmasının işçi sağlığı ve güvenliğini tehlikeye attığını vurguladı. “Herhangi bir ünitede vardiyada eksikliği dile getirdiğimizde riski kendilerinin aldığını söylüyorlar. Bizim hayatımız üzerinden risk alamazsınız! Eğer bizim üzerimizden risk almaya kalkarsanız bu işletmelerde üç dört ay içerisinde yaşanan sıkıntılar önümüzdeki günlerde artarak önümüze gelecektir” dedi.

Oktay, “Geçtiğimiz günlerde 2018 yılı cirosunu 9,3 milyar olarak açıklayan Petkim'e soruyoruz; bu ciroda PETKİM emekçilerinin payı yok mu? Bizlerin emeği üzerinden sağladığınız kazanç ortada. Petkim'de bizlerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atacak kararlar alamazsınız. Bizlerin canı üzerinden tasarruf yapamazsınız” sözleriyle açıklamayı sonlandırırken önümüzdeki hafta TİS’e ilişkin bir görüşme daha gerçekleştirileceğini aktardı..

Petkim’de geçmişte bakım işinin taşeron şirkete verilmesi ile ilgili de eylem ve açıklamalar yapılmış, uygulamaların işçi güvenliği ve sağlığını tehdit ettiği söylenmiş fakat yönetimin tüm bu uyarı ve taleplere kulağını tıkaması üzerine bir işçi yaşamını kaybetmişti.

Kızıl Bayrak / İzmir