(16) Tuzla Gemi Tersanesi önünde iş cinayeti protestosu

Tuzla Gemi Endüstri Tersanesi’nde 2 işçinin yaşamını yitirmesi ve 11 işçinin de yaralanması ile sonuçlanan iş cinayeti bu sabah tersane önünde yapılan eylemle protesto edildi.

Limter-İş Sendikası’nın gerçekleştirdiği eyleme yaralı işçilerin aileleri de katılırken, DERİTEKS ve Dev Yapı-İş sendikalarının yanı sıra farklı kurumlar da katılım gösterdi.

“İş cinayeti, işçi kıyımı değil, işçi sağlığı, güvenliği ve iş güvencesi istiyoruz” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı yaptı.

LP2 Poseidon isimli tankerde gerekli denetim ve testlerin yapılmaması sonucu patlamanın yaşandığını hatırlatan Saygılı, yaşamını yitiren Mehmet Tütüncü ve Muhammed Ali Yılmaz’ı andı.

Kâr hırsı ile iş güvenliği önlemlerinin alınmaması sonucu iş cinayetlerinin yaşandığına vurgu yaparak Tuzla Gemi’deki iş cinayetinin de gaz ölçümlerinin yapılmaması nedeniyle yaşandığını ifade etti. Bu koşullarda çalışma devam ettirildiğinde yangının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“Tersane patronları üzerinde hiç bir yaptırım yetkisini kullanmayan, taşeronluk sistemini meşrulaştıran siyasal iktidar da cinayetlerin sorumluluğunu paylaşıyor. Yaşanan iş cinayetlerine rağmen patronlar yargılanmadığı gibi suç mühendis ve iş güvenliği uzmanları üzerine yıkılıyor” diyen Saygılı, taşeronluk sisteminin kaldırılmasını, sendikalaşma önündeki engellerin kaldırılmasını ve uzman bir işçi sağlığı ve iş güvenliği komisyonun kurulması talepleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Kızıl Bayrak