(13) Sirkeci’de 23 yaşındaki Dilek Dayar’ın iş cinayetine kurban gitmesi protesto edildi

İstanbul Sirkeci’de bulunan Büyük Postane’nin restorasyonunda iskeleden düşerek hayatını kaybeden 23 yaşındaki restoratör Dilek Dayar için bugün eylem yapıldı.

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş sendikası başta olmak üzere çeşitli sendika ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı eylemde Dayar’ın ailesi de yer aldı. “Kaza, kader değil cinayet”, “Dilek’in katili taşeron sistemi ve kâr hırsıdır” yazılı ozalitlerin açıldığı eylemde polis de çevreyi abluka altına aldı.

Eylemde konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, iş cinayetlerinin önlenebilir olduğuna değindiği konuşmasında, her gün hayatını kazanmaya çalışırken 4-5 işçinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Çerkezoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz biliyoruz ki; Dilek arkadaşımızın ve kaybettiğimiz diğer tüm arkadaşlarımızın katili, bir madende yerin yedi kat dibine giren işçinin hayatıyla oradaki kazma sapı arasında veya bir inşaatın çatısına çıkan işçinin yaşamıyla oradaki bir asansör vidası ya da iskele tahtası arasında hiç ama hiçbir fark görmeyen sermaye zihniyetidir.”

Kızıl Bayrak