Somalı anneler, tutuklu avukatları Selçuk Kozağaçlı için Silivri önünde

Somalı annelerden Gülsüm Çolak ve Fatma Malkoç “Çocuklarımız için adalet” sloganıyla Türkiye’nin farklı noktalarında buluşma ve açıklamalar gerçekleştireceklerini, en sonunda ise Hakimler Savcılar Kurulu önünde adalet talebini dile getireceklerini duyurmuştu. Dün (13 Temmuz) Çanakkale’ye giden Somalı anneler bugün (14 Temmuz) İstanbul programını tamamlayacak.

Somalı anneler, ilk günden beri Soma için mücadele eden ve 8 aydır tutuklu olan avukat Selçuk Kozağaçlı için Silivri Hapishanesi önünde açıklama yaptı.

Somalı anneler yaptıkları açıklamada, davalarının takipçisi olan Selçuk Kozağaçlı’nın derhal serbest bırakılmasını isteyerek şunları söyledi:

İki gün önce davamızın karar duruşması görüldü. Biz mahkemeden umutlu değildik. Adaletin sadece mahkeme salonunda yazılı olduğunu ilk günden anlamıştık. 301 canımızı kaybettik ve suçlular 15- 20 yıl ceza aldı. Her bir canımız için iki ay bile etmiyor. Bizler o gömülü topraklardan adaleti yeryüzüne çıkaracağız. Bugün burada olmamızın ayrı bir anlamı var. Selçuk Kozağaçlı dava boyunca bizi hiç yalnız bırakmadı. Biz de onun yanında olmaya geldik. Eşitlik, adalet, hukuk için mücadele eden oğlum Selçuk Kozağaçlı için de adalet istemeye geldik. Ona ve tüm avukatlara teşekkür borçluyuz, bizi yalnız bırakmadılar. Adalet yolculuğumuz sürüyor ve sürecek.

Somalı anneler yaptıkları açıklamada ayrıca akşam saatlerinde Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda adalet formuna katılacaklarını duyurdu.

Sendika.Org