(15) Uzunköprü-Halkalı seferini yapan tren devrildi: 24 kişi öldü, 318 yaralı

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treni, Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi mevkinde toprak kayması sonucu kaza yaptı. Kaza sonucunda 360 yolculu trenin beş vagonu devrildi.

Kazanın haber alınmasının ardından sağlık ekipleri bölgeye hareketlendi ancak arazinin aşırı çamurlu olması nedeniyle araçlar bölgeye gitmekte zorlandı. Yürüyerek kaza yerine ulaşabilen sağlık ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi yaparken, durumu ağır olanlar hava ambulansları ile il ve ilçe merkezlerindeki hastanelere sevk edildi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, kazada ilk belirlemelere göre 10 kişinin yaşamını yitirdiğini, 73 kişinin de yaralandığını söyledi.

Bakanlığın açıklamasında kazanın, aşırı yağış nedeniyle menfez altı toprak kaymasından kaynaklandığı belirtildi.

Araçlar gidemiyor, yaralılar traktörlerle taşınıyor
Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan da “Ölülerimiz var, çok sayıda yaralı var. Arazi çamurlu, bölgeye araçlar giremiyor, paletli araçlar sevk ediyoruz” dedi.

NTV yayınına bağlanan İHA muhabiri Serdar Şahin ise yaşananları “Bölgede şu an can pazarı yaşanıyor. Kazanın olduğu bölge hemzemin geçide iki kilometre uzaklıkta. Buraya ulaşmak isteyenler iki kilometrelik yolu yürümek zorunda. Araçlar gelemiyor. Ulaşabilen sağlık ekiplerinin rayların kenarına getirdiği yaralılar traktörlerle, römorklarla taşınmaya çalışılıyor” sözleriyle aktardı.

Başbakanlık tarafından kaza ile ilgili yayın yasağı getirildi.

Sendika.Org

TCDD Halkalı–Uzunköprü tren seferleri, uzun süre devam eden bakım çalışmalarının ardından 1 Mayıs'ta yapılan törenle seferlere başlamıştı.

Demiryolu uzmanı bir mühendis Tekirdağ'daki kazayı soL’a değerlendirdi. Teknik hata olduğunu, köprü ve menfez çıkışları için alınması gereken risk önlemlerinin alınmadığını vurgulayan soL okuru mühendis, aynı zamanda bu tür arızalı durumlarda çok önemli rol üstlenen ‘yol bekçileri’nin özelleştirme uygulamaları kapsamında devre dışı bırakılmasının da kaza olasılığını artırdığını vurguladı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş, yol kontrolü yapan yol bekçisi kadrosunun beş yıl önce kaldırıldığını belirterek görevde olsalardı kazanın yaşanmayabileceğini söyledi.

Son iki yılda demiryolunda 112 ciddi kaza yaşandı, 149 kişi hayatını kaybetti.

Tekirdağ'daki tren kazasının yaşandığı köprünün toprakla doldurulmuş bir derenin üzerine yapıldığına ilişkin görseller kamuoyuna yansırken hattın yenilenmesinin Unitek İnşaat tarafından yapıldığı da netlik kazandı. Şirketin web sayfasında tamamlanmış işleri arasında "Sirkeci-Uzunköprü Demiryolu İnşaatı" yer alıyor. Şirketin tamamlanmış işleri arasında İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı projesinde heyelan önlemeye yönelik işler de bulunuyor. Ayrıca devam eden işler arasında bir dizi demiryolu projesi dikkat çekiyor. Bunlara ek olarak şirket 3. Havalimanı Akaryakıt Terminali, Çanakkale Köprüsü Açık Deniz Köprü Kazıklarının Çakımı gibi projelerle birlikte Arifiye-Pamukova 2. Demiryolu Hattı yapımını da üstlenmiş durumda.

Unitek İnşaat'ın kamu ihalelerinin tescilli firmalarından olduğu görülüyor.

Sol.Org