(13) İş kazasında yaralanan işçi: Bu sene yaşadığım ikinci iş kazası, yine gidip çalışmaya mecburum

Ankara’da Kültür Koleji inşaatında zemin çökmesi sonucu üç kişinin hayatını kaybettiği olaydan yaralı olarak kurtarılan O.K. bu sene yaşadığı ikinci iş kazası olduğunu, fakat çocuğu ve kredi borçları için çalışmaya mecbur olduğunu söyledi

Dün (7 Temmuz) Ankara’da Kültür Koleji inşaatı sırasında çelik konstrüksiyonla yapılan ve ıslak betonun dökülmesi sonucu ağırlığa dayanamayan asma katın çökmesiyle üç işçi hayatını kaybetmiş. Bir işçi ise yaralanmıştı.

Ulaştığımız bilgiye göre ölen işçilerden ikisi de O.K.’nin akrabası. Diğer işçi ise daha önce çalışan bir Afgan işçinin yerine geçici olarak geçen ve o gün işe başlayan 20’li yaşlarda bir Afgan işçi.

O.K. 12 yaşından bu yana inşaatlarda işçi olarak çalışıyor, emekli olmasına rağmen üniversitede okuyan çocuğu ve kredi borçları olduğu için çalışmak durumunda olduğunu belirtti. O.K. bu yılın ilk aylarında başka bir iş kazasında yaralanmış ve sigorta priminin yatırılmadığını ise hastaneye kaldırıldığına öğrenmiş. Bu iş kazasına ilişkin dava devam ediyor. İyileştikten sonra çalışmaya devam edeceğini belirten O.K. başka bir çaresi olmadığını belirterek “Yine ucuz atlattık, ya onca çocuk içindeyken çökseydi” dedi.

İnşaat alanındaki çalışma başlamadan önce çelik konstrüksiyon malzeme ile yapılmış asma katın sağlam olmadığı, teknik olarak sıkıntılı olduğu ve her an çökebileceği konusunda mühendisin uyarıldığını belirten O.K. bu uyarıya rağmen çalıştırılmaya devam edildiğini belirtti.

Sendika.Org/ Ankara