Bakan işsizliğin sorumlusunu buldu: İş beğenmeyenler!

AKP’li bakanların emekçilerin aklıyla alay eden açıklamalarının yeni bir örneği Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’dan geldi.

Seçim çalışmaları için Afyon’da organize sanayi bölgesindeki bir çağrı merkezini ziyaret eden Eroğlu, burada işsizlik sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İşsizliğin nedeninin “iş beğenmeyenler” olduğunu öne süren Eroğlu şunları söyledi:

“Bana insanlar geliyor, iş istiyor. Gazete ve matbaa işinde eleman bulunmuyor. Afyonkarahisar’da ve Türkiye’deki işsizliğin tamamı iş beğenmeyenlerden kaynaklanan işsizlik. Bunu özellikle söylüyorum. Gelsin kim istiyorsa burada, matbaada veya mermer fabrikasında çalışsın. Buradaki çağrı merkezi kaç kişi çalıştırıyor? Ama Afyonkarahisar’da iş beğenmedikleri için dışarıdan 350 kişi günlük çağrı merkezine çalışmaya geliyor.”

“Kusura bakmayın. Ben hakikaten bazen ‘iş istiyorum’ diyenlere şaşırıyorum” diyen Eroğlu, şöyle devam etti: “Nasıl iş istiyorsun? ‘Masa başında oturacağım. Bilgisayar, telefon olsun yeter.’ Tamam da böyle bir iş yok artık. Üretmek gerekiyor. Dünyada böyle bir şey de yok. Ben bile masa başında oturmuyorum. Bakanlıktaki bütün bölge müdürleri masa başında yok. Herkes arazide. İşletme müdürüm burada. Mesai mefhumu yok.”