(13) İş cinayetinde hayatını kaybeden İSKİ işçisi Bekir Asılı’nın katili kim?

Dün (26 Mayıs) Çekmeköy’de ıslah çalışması sırasında göçük altında kalan İSKİ’de taşeron işçi olarak çalışan 47 yaşındaki Bekir Asılı iş cinayeti sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Sendika.Org’a konuşan İSKİ işçisi Ahmet, Çekmeköy’deki iş cinayetine ilişkin konuşan Ahmet “Yüklenici firma taşerona devrediyor. O başka bir taşerona, o bir diğerine, o da bir diğerine, en sonuncusu da işi bir akrabasına veriyor” dedi ve ekledi, “Böyle böyle ölüyoruz işte.”

İşçi yıllar sonra hangi şirkete taşeron çalıştığını öğreniyor
Bir diğer İSKİ işçisi Kadir ise “Bize yüklenici firmayı söylüyorlar, taşeron firmayı söylüyorlar ama o sırada o taşeron başka taşerona devrediyor, o da diğerine devrediyor. Bizim ruhumuz bile duymuyor. Yıllar sonra öğreniyoruz ki bize söyledikleri şirkette değil başka bir şirkette taşeron çalışıyormuşuz” dedi.

Bekir Asılı’nın hayatını kaybetmesine neden olan iş cinayetini Sendika.Org’a değerlendiren İstanbul İSİG Meclisi üyesi Murat Çakır ise kaç taşeron olursa olsun Asılı’nın ölümünden İSKİ’nin ve yüklenici firmanın sorumlu olduğunu söyledi. Çakır, İSKİ’de kadrolu olarak çalışan işçilerin enerji işkolunda olduğunu belirterek, İSKİ genelinde taşeron olarak çalışan işçilerin ise inşaat işkolunda olduğunu belirtti. Çakır, taşeronun yaptığının da ana işin parçası olduğunu belirterek işkolunun enerji işkolu olması gerektiğinin altını çizdi. Çakır, “Eğer orada Enerji Sen gibi devrimci bir sendika olmuş olsaydı böyle bir durum sözkonusu olabilirdi. Fakat İSKİ’de örgütlü olan TES-İŞ halihazırda bu perspektifle bakmıyor, dert de etmiyorlar” dedi.

Çakır sözlerine şöyle devam etti:

İSKİ genelinde çalışan taşeron işçiler inşaat işkoluna dahildir. Fakat bunlar İSKİ işçisi, asıl işi budur çünkü. Taşeron olmaları başlı başına bir sıkıntıyken diğer bu da sendikalaşma açısından başka bir sıkıntıya işaret ediyor.

İSKİ işçilerinin anlattığı duruma göre dört farklı taşeron bulunuyor ve bu iş organizasyonunu zorlaştırdığı gibi neredeyse iş güvenliği önlemlerinin alınmasını da imkansızlaştıran bir şey. Bu da taşeronun yarattığı bir başka sorundur. Diğer yandan orada yapılan iş basit bir iş değil, tehlikeli bir iş. Çalışma sırasında iş sağlığı güvenliği uzmanı bulunuyor mu? Çalışma sırasında teknisyen gözetimi bulunuyor mu? Çekmeköy’de yaşanan olayda fotoğraflarda da görüldüğü üzere kurtarma çalışması sırasında bile iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri alınmıyor.

Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde Çekmeköy’de yaşanan iş cinayetinde İSKİ ve taşeron şirketler doğrudan sorumludur.