“Aliağa’da tam donanımlı hastane istiyoruz”

İki ay kadar önce Ege İşçi Birliği’nin öncülüğünde başlayan “Aliağa’da tam donanımlı hastane istiyoruz” şiarlı imza kampanyası; pazar yerlerinde, meydanlarda, kahvehanelerde ve çay bahçelerinde emekçilerle birebir sohbetler edilerek, mahallelerde evler kapı kapı dolaşılarak sürüyor. Bu kapsamda, mücadeleyi büyütmek için yapılacak basın açıklaması; bir haftadır her sabah servis noktalarına bildirilerle, Aliağa’nın dört bir yanına yapılan afişlerle, siyasi parti ve sendikalar dolaşılarak, meydanlarda ve pazar yerlerinde açılan masalarla işçi ve emekçilerin gündemine taşındı. Bugün de eylem saatinden önce meydanda konuşmalarla bildiri dağıtılarak yapılan çağrıların ardından işçilerin, emekçilerin ve öğrencilerin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylem; geçmişte Kocaer Haddecilik’teki direnişte yer alan, bugün de Star Rafineri inşaatında çalışan bir metal işçisinin konuşmasıyla başladı. Her iki işletmede karşılaştıkları sorunları anlatan işçi, yaşadığı örnekler üzerinden mücadele etmenin ve birlik olmanın önemine dikkat çekti. Ardından basın açıklamasına geçildi.

“Aliağa’daki hastane yetersiz, ölümlerin önünü açıyor”
93 bin insanın yaşadığı, her gün İzmir'in başka bölgelerinden gelen işçilerle beraber on binlerce işçinin çalıştığı Aliağa’nın, tam donanımlı bir hastaneden mahrum olduğunun altı çizilerek başlayan açıklama şu ifadelerle devam etti: “Aliağa’da 2017 yılının ocak ayından bugüne 21 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Sadece 15 gün içerisinde Denizciler Döküm’de, Sider’de, Gemi Söküm’de ve en son Star Rafineri inşaatında 5 işçi arkadaşımızı kaybettik. Hayatını kaybeden işçilerden büyük bir kısmı, Aliağa Devlet Hastanesi'nde yeterli ilk müdahale yapılamadığı için, gerekli bölümler ve ekipmanlar olmadığından, Menemen’e veya Ege Üniversitesi Hastanesine sevk edilirken, yollarda hayatını kaybetti.”

Ayrıca, iş cinayetlerinin geneline dair de vurguların yer aldığı açıklamada, gerekli iş güvenliği önlemlerinin patronların kâr hırsı nedeniyle alınmadığı, iş güvenliği uzmanlarının verdiği eğitim ve uyarıların da göstermelik olduğu belirtildi. Bu uzmanların patronlarla işbirliği içerisinde olduğuna da değinilen açıklamada şu talepler sıralandı: “Tüm fabrikalarda denetimler arttırılmalı, denetlemeler patronlardan bağımsız, içinde işçi temsilcilerinin de olduğu, alanında uzman görevlilerin yer aldığı komisyonlar tarafından yapılmalı, can güvenliği riski olan işlerde, risk ortadan kalkana kadar çalışma yapılmamalıdır. Çalışılmayan sürede işçiler ücretli izinde sayılmalıdır.”

“Hastane kadınlar, çocuklar ve bebekler için de yetersiz”
İşçilerin yaşadığı sorunların yanında mevcut hastanenin kadın hastalıkları, doğum ve çocuk bölümlerinin de yetersiz olduğu, emekçilerin özel hastanelere mecbur bırakıldığı aktarıldı. Ayrıca ‘tam donanımlı hastane’ talebinin siyasi partiler tarafından yıllardır seçim vaadi olarak kullanıldığı ama buna rağmen hiçbir somut adım olmadığı söylendi. Açıklamanın devamında ‘tam donanımlı hastane’ talebine dair şu istemler dile getirildi:

- Ağır yanıkların olduğu iş kazalarına müdahale edebilecek bir yanık ünitesi,
- İş "kazalarına" anında müdahale edebilecek, yetkinleşmiş bir acil servis, uzuv kopmalarına müdahale edip uzuvlarımızı kaybetmemek için Mikro Cerrahi bölümü, 
-Uzun yıllar içerisinde ortaya çıkan meslek hastalıklarının takip edilmesi ve önlenmesi için çalışacak bir meslek hastalıkları bölümü,
- Aliağa'ya yeterli olabilecek kadın, doğum ve çocuk hastalıkları bölümü,
-Bütün yapılacak bölümler için alanlarında uzman doktorlar, hemşireler ve sağlık personeli

İşçilere işyerlerinde birlik olma ve etkin mücadele etme çağrısı yapılan açıklama, imza kampanyasına destek olmaya davet edilerek sonlandırıldı.

“Tam donanımlı hastane istiyoruz!”, “Parasız sağlık istiyoruz!”, “Yollarda ölmek istemiyoruz!” ve “Birleşe birleşe kazanacağız!” sloganlarının ve “İş cinayetleri ve kazalarına, meslek hastalıklarına, taşeron çalışmaya ve ağır çalışma koşullarına ‘Son!’” şiarlarının coşkulu bir şekilde haykırıldığı eyleme Aliağa’da bulunan siyasi parti ve sendikalar da katıldı.