Kocaeli Üniversitesi’nde iş cinayetinin hesabını soran üniversitelilere saldırı

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi inşaatında çalışan bir taşeron işçi 11 Şubat’ta gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması sonucunda düşerek yaşamını yitirmişti.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de bugün “Kaza değil cinayet. Taşerona Hayır!” yazılı pankart ile Umuttepe Yerleşkesi’nde bulunan Mühendislik Fakültesi önünde bir araya geldi.

Üniversiteliler bunu kabul etmez
“Hemen dağılın yoksa müdahale ederiz” diyen polise karşı üniversiteliler de şu yanıtı verdi: “Bu üniversitenin kar hırsı yüzünden bir tane inşaat işçisi sizin almadığınız önlemler yüzünden hayatını kaybetti. Bu üniversitenin öğrencileri, bir taşeron firmanın önlem almaması yüzünden bir işçinin hayatını kaybetmesini kabul etmez. Biz üniversitelerimizde bunun derslerini alıyoruz” dedi.

Üniversitelilerin konuşması sürerken polis ve özel güvenlikler saldırıya geçti ve çok sayıda üniversiteliyi ite kaka gözaltına aldı.

 
Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ) yaşanan iş cinayetini kampüs içinde protesto etmek isteyen öğrencilere özel güvenlik ve polis saldırmış, 15 öğrenci gözaltına alınmıştı. Öğrencilerin açıklamasına yönelik polis müdahalesini ve gözaltıları protesto etmek için ortak basın açıklaması gerçekleştirildi
Eğitim-Sen Kocaeli Şubesinde gerçekleştirilen ortak açıklamayı Kocaeli İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi, Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, Eğitim-Sen KOÜ Temsilciliği, SES Kocaeli Şubesi ve KOÜ Öğrencileri yaptı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen KOÜ temsilcisi Ömer Furkan Özdemir, sadece 2017 yılında Kocaeli'de 71 işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti. Bünyesinde işçi sağlığı ve iş güvenliği bölümleri ve lisans üstü programları olan KOU’de iş cinayetinin gerçekleşmiş olmasının abes olduğunu belirten Özdemir, iş cinayetinin KOÜ'de ilk olmadığını dile getirdi. Özdemir, üniversite yönetiminin bu konuda hangi süreçleri işlettiğini ve denetimlerin neden yapılmadığını sordu.

“ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Yaşanılan iş cinayetini protesto etmek amacıyla toplanan KOÜ öğrencilerinin açıklaması sürerken polis ve özel güvenliğin saldırısıyla çok sayıda öğrencinin darp edilerek gözaltına alındığını ifade eden Özdemir, "Üniversite yönetimine, kolluk kuvvetlerini ve güvenlik önlemlerini demokratik hakkını kullanan üniversitelilere değil, iş cinayetlerinden sorumlu olanlara uygulamasını öneriyoruz. Üniversite yönetimi ve diğer yetkililer tarafından sessizce geçiştirilmeye çalışılan bu iş cinayetinin üzerinin örtülmesine ve geliştirilmesine izin vermeyeceğiz" dedi. Öte yandan öğlen saatlerinde üniversite gözaltına alınan 15 öğrenci, ifadelerinin ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldı.