(12) 'Cami yaptırıyor ama işçilerin alacaklarını ödemiyor'

Elektromed fabrikası işçileri, 4 aydır ücretlerinin ödenmemesine tepkili. Patron Ahmet Kaya’nın kendileriyle yaptığı son toplantıda, daha gelir gelmez “Kimse borcum, kredim var, geçinemiyorum demesin” dediğini aktaran işçiler, alacaklarının ödenmesini istiyor. Alacaklarının, Kaya ailesinin mal varlığının yanında hiçbir şey olduğuna dikkat çeken işçiler, “Cami yapımına gelince para buluyorlarsa nasıl oluyor da işçilere alacaklarını ödemiyorlar. Bu nasıl Müslümanlık?” dedi. 

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Kaya ailesine ait Termikel Grubundaki fabrikalarda sorunlar devam ediyor. Üretimin durma noktasına geldiği şirketin İzmir Ege Serbest Bölgedeki elektrik, su, gaz ve ısı sayaçları üreten fabrikası Elektromed’de de işçilerin ücretleri aylardır ödenmiyor. 

YILLARDIR ÇÖZÜLMEDİ

Yakın zamana kadar 300 işçinin bulunduğu fabrikada yıllardır çözülemeyen ücret sorunu nedeniyle işçi sayısı 60’a kadar düştü. Çıkan işçilerin çoğu patronu mahkemeye verse de henüz sonuçlanmış bir dava yok. Bazı işçilere ise çek veya senet verilmiş. En düşük işçi alacağı 6 bin lira civarında. İşçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, CİMER ve BİMER’e başvurdu ancak sonuç elde etmedi. Patron bir yandan tazminat ödememek için işçileri istifaya zorluyor. Son olarak yemek şirketine para ödenmediği için artık fabrikaya yemek de gelmiyor. 

Yıllardır aynı sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirten işçiler “Bugün yarın düzelecek dediler ama daha da kötüye gitti. Ödemeler zaten bir, bir buçuk ay içeride idi. 2012’ye kadar durumları iyiymiş ancak ihaleleri kaptırınca ve yönetimin adı yolsuzluklara karışınca durumu toparlayamamışlar. Son olarak Patron Ahmet Kaya geçtiğimiz hafta Rus iş adamları ile fabrikaya geldi ortaklık anlaşması için, ancak onlar da vazgeçmişler” dedi. 

‘PATRON SORUNLARIMIZI DİNLEMEDİ BİLE’

Patronları Ahmet Kaya’nın kendileriyle yaptığı toplantıda sorunlarını dinlemediğini anlatan işçiler, şunları söyledi: “Daha toplantıya gelir gelmez ‘Kimse borcum, kredim var, geçinemiyorum’ demesin oldu. Çözüm yoksa toplantının da anlamı yok. Örgütlülüğümüz olmadığı için de hareket edecek alanımız yok. Devlet bize dava açın diyor ama biz yiyecek ekmeği bulamıyoruz. Nasıl dava açalım. Devlet asgari ücreti yükselttik diyor ama bu parayı bile alamıyoruz biz. Devletin bir yaptırım gücünün olmaması bizlerin aleyhine. Biz yöneticilere sorunlarımızı anlattığımız da bize ‘Canının istediği yere git’ diyorlar devletin yaptırım uygulamamasını lehlerine kullanıyorlar.” 

‘FABRİKA YAKIN ZAMANDA KAPANACAK’

Fabrikanın kapısına yakın zamanda kilit vurulacağını da belirten işçiler “O zaman hiç bir alacağımızı ödemeden kapı önüne koyacaklar. Bizim alacağımız para Kaya ailesinin mal varlığının yanında hiç bir şey. Çok zengin bir aile ki bunu sosyal medyada da yaptıkları paylaşımlardan da görüyoruz. Ayrıca cami yapımına gelince para buluyorlarsa nasıl oluyor da işçilere alacaklarını ödemiyorlar. Bu nasıl Müslümanlık? Kendi işçisini neden düşünmüyorlar” diye konuştu.