MESS iş sağlığı ve güvenliğinde hayata geçen fikirleri ödüllendirdi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının MESS iş sağlığı ve güvenliği kültürüne katkı yapmak üye işyerlerinin ve üye işyerlerindeki çalışanların bu alandaki çalışmalarını desteklemek hedefiyle başlattığı Altın Eldiven ve Altın Öneri İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmalarının 3üncüsü düzenlendi. Ödül töreninde toplam 170 başvuru arasından Altın Eldiven yarışmasının iki kategorisinde birinciliği elde eden işyerlerine ve Tavsiye Edilen Uygulamalar kategorisinde 10 işyerine ödül verildi. Çalışanların hayata geçen projelerinin değerlendirildiği Altın Öneri kategorisinde ise 15 uygulama ödül aldı. Törende toplam 27 ödül sahiplerini buldu. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen törendeki konuşmasında Üye işyerlerimizin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında öncü şirketler olduğunu bir kez daha görmekten gurur duyuyoruz. Üyelerimizin ve çalışanlarının değerli inovatif fikir ve uygulamalarıyla ülkemize ve metal sektörüne yaptıkları katkılar mutluluk verici dedi.

ÖNCE GÜVENLIK SONRA IŞ

MESS olarak iş sağlığı ve güvenliği konusuna çok önem verdiklerinin altını çizen Kudret Önen İnsanı ve hayatı her konunun üzerinde tutuyoruz. Çalışma alanını çevresiyle birlikte daha yaşanır hale getirmeye çalışıyoruz. Yaşam kalitesini yükselterek verimliliğini artırmak hedefleri de daha kolay ulaşılabilir kılıyor. Üyelerimizin iş sağlığı ve güvenliği konusunda yaptıkları titiz çalışmalarla işletme güvenliğini ve üretim güvenliğini sağlamak için üstün çaba sarf ettiklerini görüyorum diye konuştu.

İŞ KAZALARI AZALIYOR

Kudret Önen ödül töreninde MESSin İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İstatistikleri 2016 yılı sonuçlarını da paylaştı. Araştırma 17 ilde bulunan 146 MESS üyesi işyerindeki toplam 142 bin 933 çalışanı kapsıyor. Çalışmanın alanında Türkiyenin en yaygın araştırması olduğunu hatırlatan Önen 2016 yılı verilerine göre kazalı çalışan oranı son 15 yılda yüzde 40 azaldı. Kaza sıklık oranı ise aynı dönemde yüzde 39 geriledi. Bununla yetinmiyoruz amacımız sıfır iş kazası dedi. Kazaların daha da azalması için kazanın neden kaynaklandığını tespit etmek gerektiğini ifade eden Önen sözlerini şöyle sürdürdü: İş kazasına neden olan etkenler içinde yüzde 82 ile güvensiz hareketler bulunuyor. En sık görülen güvensiz hareket ise dikkatsiz çalışma. Bunu kişisel koruyucu kullanmama takip ediyor. Bu araştırma çok kıymetli. Çünkü bizim ilerlemek için rotayı nereye çevirmemiz gerektiğini gösteriyor. Hangi alana öncelik vermemiz gerektiği ortaya çıkıyor.

ALTIN ELDIVEN VE ALTIN ÖNERI IŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI KÜLTÜRÜNÜN GELIŞIMINE KATKI SAĞLIYOR

İş güvenliği kültürünü yaygınlaştırma hedefine sahip yarışmalardan Altın Eldivende iş sağlığı ve güvenliğinin gelişimine katkı sağlayan işyeri uygulamaları değerlendiriliyor Altın Öneride ise çalışanların önerileriyle hayata geçen projeler ödül alıyor. Ödül almaya hak kazanan projeler İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı MESS İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu MESS Eğitim Vakfı temsilcileri akademisyenler ve MESS yetkililerinin katılımıyla 10 kişiden oluşan Jüri tarafından yapılan puanlama sonucu tespit ediliyor. Altın Eldiven Yarışmasında bu yıl 250-499 çalışanın istihdam edildiği işyeri ve 500'den fazla çalışanın istihdam edildiği işyeri kategorilerinin birincisi olan 2 şirket MESS Eğitim Vakfından 50 bin TL değerinde eğitim ve danışmanlık hizmeti almaya hak kazandı. Ayrıca Tavsiye Edilen İyi Uygulamalar olarak seçilen 10 üye işyeri de MESS Eğitim Vakfından 20 bin TL değerinde eğitim ve danışmanlık hizmeti alma hakkı kazandı.

BİN TL'LİK HEDİYE ÇEKLERİYLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Altın Öneri Yarışmasında ise 15 üye işyerinden çalışanların hayata geçen İSG önerileri ödüle layık bulundu. Ekip üyelerinin her biri 1000 TL'lik hediye çekleriyle ödüllendirildi. Altın Eldivende TOFAŞ çalışanların risk algılarının ve iş güvenliği uygunsuzluğunu tespit edebilme yeteneklerinin ölçülebilir hale getirilebilmesi için kullanılan denetim sertifikasyonu uygulamasını sanal ortama taşıyan Sanal Ortamda Risk Yakalama Sertifikasyonu Projesi ile BELTAN ise iş güvenliği kültürünün yönetsel olarak yaygınlaştırılmasını amaçlayan Kırık Camlar projesi ile kategorilerinin birincisi olarak ödül aldılar. Anadolu Isuzu Arçelik-LG Klima Autoliv Cankor Borçelik Coşkunöz Ford Otosan Otokar ve Türk Traktör Altın Eldiven yarışması tavsiye edilen uygulamaları arasında yer aldılar. Altın Öneride ise Arçelik-LG Klima Beltan Borusan Mannesmann BSH Ev Aletleri Delphi Automotive Ford Otosan İçdaş Karsan Man Türkiye Maysan Mando Otokar Türk Pyrismian şirketlerinin proje ekiplerinden 31 çalışan önerileri nedeniyle ödüllendirildi.

MESS HAKKINDA

Türkiyenin metal işkolunda faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcisi ve ilk işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS 1959 yılında İstanbulda kurulmuştur. Çalışma yaşamına ve endüstri ilişkilerine yön veren MESSin temel amacı üyelerinin ve üye işyerlerinde çalışanların ortak yararları doğrultusunda iş barışını ve huzurunu sürekli kılmak ve yaygınlaştırmak ülkemiz ekonomisinin ve sanayisinin kalkınmasına katkıda bulunmak güven ve diyaloga dayalı hizmet üretmektir.

Otomotiv ana sanayi otomotiv yan sanayi demir-çelik-döküm beyaz eşya ve diğer metal sektörlerinde faaliyet gösteren lider şirketlerin üye olduğu MESS 210 üyesinin 185 bine yakın çalışanının doğrudan istihdam edildiği işyerlerini kapsayan toplu iş sözleşmelerini akdetmektedir. MESS üyesi şirketler Türkiye ihracatının yüzde 27sini imalat sanayinde toplam cironun yüzde 24ünü metal sanayi sektörü istihdamının yüzde 12sini gerçekleştirerek ülkemizin rekabet gücüne katkıda bulunmaktadır. MESS çalışmaları projeleri ve yayınları hakkında detaylı bilgilere www.mess.org.tr [http://www.mess.org.tr] adresinden ulaşabilirsiniz.