(4) 4 işçinin ölümünde TÜPRAŞ asli kusurlu

TÜPRAŞ'ın İzmir Rafinerisi'nde meydana gelen ve 20 yaşındaki Yusuf Kepenek, 24 yaşındaki Kemal Şaşmazer, 26 yaşındaki Mehmet Karademir ile 44 yaşındaki Mehmet Dere'nin hayatını kaybettiği patlamanın ardından yapılan incelemelerde ihmaller nedeniyle ölümlerin yaşandığı ortaya çıktı.

ASLİ KUSURLU TÜPRAŞ
Hürriyet'in haberine göre; dört işçinin hayatını kaybettiği patlama olayında bilirkişi raporunda 1.5 yıldır bakım gören petrol tankının tıpaları patlamadan bir gün önce açıldığı yazıldı. Tanka 'nafta' adı verilen petrol ürünü sızarken, içerisinde gaz birikti. Naftanın tanka aktığı görüldüğü halde ertesi gün, ateşli izin sertifikası olmadan ve gaz ölçümü yapılmadan dört işçi 19 metre yükseklikteki tanka çıkarıldı. Petrol ve gaz yığını üzerinde çalışan dört işçi makineyle temizlik yaparken, çıkan kıvılcımla tank patladı. Bilirkişiler işçi sağlığı ve iş güvenliği almayan taşeron şirketin ve taşeron şirketi denetleyemen TÜPRAŞ'ın asli kusurlu olduğunu belirtti.

BİLİRKİŞİ RAPORU AÇIKLANDI
Bilirkişi raporuna göre; patlama şöyle gerçekleşti: "TÜPRAŞ, TK-3032 numaralı tankı Şubat 2016'da bakıma aldı. Bakım için Beka Proje adlı taşeron şirketle anlaştı. Tank boşaltıldıktan sonra ürün giriş çıkış noktaları köreltildi. Projeye göre tank, bakım bittikten sonra 9 Ekim 2017'de devreye alma aşamasına getirildi. 10 Ekim'de tankın giriş çıkış hatlarına konulan kör tıpalar çıkarıldı. Tıpalar alınınca tanka; petrolün damıtılmasından elde edilen benzin ve gazyağı arasında bir ürün olan nafta sızdı. Gaz kütlesi tankı kapladı. Rapora göre, tıpaları alınmış tankın ateşli işlem yapılması yasak olduğu halde işçiler 11 Ekim'de 19 metre yükseklikteki tank kapağında sibop kapağı temizliği için çıkarıldı. Dört taşeron işçi, imzalı iş izin formu ve onaylı ateş izin sertifikası olmaksızın izinsiz ve kural dışı şekilde çalıştırıldı. Taş motorunun çıkardığı kıvılcımlar nafta gazının patlaması ve yanmasına yol açtı."

ARTIŞ GÖRÜLMEDİĞİ SÖYLENDİ
Bakımı taşerona devretse de TÜPRAŞ'ın denetim ve gözetim yetkisini devredemeyeceği belirtilen raporda, "TÜPRAŞ'ın izinlerin uygulanmasını, gözetim ve denetimini yeterince yapmaması nedeniyle bütün tedbirleri aldığından söz edilemez" diye belirtildi. Taşeron şirketin sahibi Bedrettin Karataş, TÜPRAŞ'ın verdiği talimatlara göre tıpaların çıkarılıp ateşli çalışma izni verildiğini belirtti. TÜPRAŞ'ın Emniyet Uzmanı Esfet Bilici'nin gaz ölçümü yapmadığını savunan Karataş, "O gün kendisi hasta olduğunu söylemiştir. Ölçümü yapsaydı kaza meydana gelmezdi. Tankta gaz olduğu sürece patlama olur" dedi. Ustabaşı Ali Battal, "Bir gün önce tankta çalışırken borulardan sıvı madde geldiğini görmüştüm" dedi. Bilici işçileri suçlayarak, "Çalışanlar ateşli malzemeyle çalışmaya izin verilmediği halde o gün taş kesme aletiyle çalışmıştır. Bizim iznimiz dışında hareket ederek bu olaya sebebiyet vermişlerdir" dedi. Bilici, patlamadan önce gaz ölçüm aleti ile tank çevresinde gezdiğini, artış görmediğini söyledi.

İŞÇİYE UYARI 'SEN İŞİNE BAK'
Yaşanan patlamanın ardından taşeron işçi Halil İbrahim Kavlak da taşeron şirketin patlayan tanka istenenden farklı türde kaynak yapıp boyayla üzerinin kapatıldığını söyledi. Kavlak, "Kaynak sağlam değil. Gözenek kaldı" diye itiraz etmesine rağmen "Sen işine bak" denildiğini savundu. Bakımdaki bir başka tankın aynı şekilde olduğunu iddia eden Kavlak, "Dün çalıştığınız tank da deliktir. Kaynağı zayıf, standart değildir. Tankta incelme vardır" dedi.

DÖRT YETKİLİ TUTUKLANDI
TÜPRAŞ'tan iki yönetici asli, birisi ikinci derece asli, diğeri de tali kusurlu sayıldı. Taşeron Beka'dan da iki kişi asli, bir kişi de tali kusurlu kabul edildi. Facia sonrası dört yetkili tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

OLAY NASIL YAŞANDI?
TÜPRAŞ'ın İzmir Rafinerisinde yaşanan olayda Tanka 'nafta' adı verilen petrol ürünü sızarken, içerisinde gaz birikti. Naftanın tanka aktığı görüldüğü halde ertesi gün, ateşli izin sertifikası olmadan ve gaz ölçümü yapılmadan dört işçi 19 metre yükseklikteki tanka çıkarıldı. Petrol ve gaz yığını üzerinde çalışan dört işçi makineyle temizlik yaparken, çıkan kıvılcımla tank patladı. Yaşanan bu olayın ardından yapılan araştırmada bilirkişiler kuralsız çalışan taşeron şirketin de taşeron şirketi denetlemeyen TÜPRAŞ'ın asli kusurlu olduğunu açıkladı.