(18) Üniversiteli genç, çalıştığı işyerindeki ihmal sonucu yaşamını yitirdi

Okul masraflarını çıkarmak için restoranda çalışan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Hamit Terzi, çalıştığı restoranda temizlik yaparken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Çocuğunu ihmal sonucu kaybettiğini söyleyen baba Engin Terzi işyeri hakkında suç duyurusunda bulundu

Çalışma Bakanlığı’nın başlattığı “hedef sıfır kaza” kampanyası sona erdi ve 13 Mayıs-12 Eylül tarihleri arasında 167’si inşaat işçisi olmak üzere en az 753 işçi yaşamını yitirdi. Yurt genelindeki “iş güvenliği” eksiklikleri, gerekli önlemlerin alınmaması, sağlıklı çalışma koşullarının sağlanmaması, işçilerin farklı ilerde çalıştırılması sonucu meydana gelen iş cinayetlerine bir yenisi eklendi. Rize’de de, servis elemanı olarak çalıştığı restoranda elektrik akımına kapılan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Hamit Terzi, hayatını kaybetti.

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümünü bitirdikten sonra Dikey Geçiş Sınavı’nı da kazanan Hamit Terzi, birkaç gün sonra KKTC’deki okuluna gidecekti. Okulunu iyi bir dereceyle bitiren ve okul masraflarına katkı sağlamak için 3 aydır çalıştığı restoranda, temizlik yaparken elektrik akımına kapılan Hamit Terzi, hayalleriyle birlikte toprağa verildi.

Geçen hafta meydana gelen olay anında yaşamını kaybettikten sonra  toprağa verilen genç denizci Hamit Terzi’nin babası Engin Terzi, oğlunun çalıştığı işyerinde gerekli önlemlerin alınmadığı, işi dışında başka bir işte çalıştırıldığını kaydederek, ölümünden sorumlu tuttuğu işyeri sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Güvenlik sistemi çalışmadığından sigortalar atmadı

Terzi’nin arkadaşları olayın, iş çıkış saati dışında gerçekleştiğini söyledi. Tazyikli su ile restoranın elektrik donanımı, ışık ve klimalarının bulunduğu tavanının yıkandığı esnada arızalı bir uzatma kablosunun tazyikli su makinesine gelmesi sonucu yeğeninin hayatını kaybettiğini ifade eden Amca Bülent Terzi, “Hiçbir önlem alınmamış. Olaydan 5-10 dakika önce çekilmiş fotoğrafta ayakları çıplak ve masanın üzerinde çıkmış. Yerler ıslak ve 2 ayrı ara kablo kullanılmış. Hamit, masadan inip ıslak yere basıyor ve topladığı ara kablonun açık kısmını avuçladığı sırada akıma kapılıyor. İşyerindeki güvenlik rölesi ve güvenlik sistemi çalışmadığından sigortalar atmıyor. Arkadaşları müdahale etmeye çalışıyor, gerilim onları da çarpıyor. Şalteri indiremiyorlar ve Hamit’in vücudu oldukça zarar görüyor. Kablo sol eline yapıştığı için akım da kalbine vurup ayak topuğundan çıkıyor. Acil müdahale geldiğinde oldukça geçti” dedi.

“Bu olayın kapatılması, örtbas edilmesi gibi bir durum olmamalı”

Olay sonrasında Hamit Terzi’nin, elektrik akımına kapıldığı Yakamoz Restoran’dan ambulansla Acil Servis’e götürüldüğünü anlatan Amca, iş yeri sahibi Bahattin Karali’nin buraya geldikten ve durumu öğrendikten sonra hastaneden habersiz şekilde ayrıldığını ve kendilerini yalnız bıraktığını da sözlerine ekledi.

İşyeri sahibinin aynı zamanda Kızılay Başkanı ve AKP’nin önemli isimlerinden olduğunu, Cumhurbaşkanına da yakınlığını bildiklerini anlatan Hamit Terzi, “Ancak biz hak ve hukukun, adaletin işletileceğinden umutluyuz. Başka olaylarda gördüğümüz şekilde bu olayın kapatılması ve örtbas edilmesi gibi bir durum olmamalı, olmayacak da. Olay, gerekli iş güvenliği tedbirleri alınmadığı için ihmal nedeniyle meydana geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Baba işyeri hakkında suç duyurusunda bulunacak

Akıl ve dürüstlük abidesi bir dostu kaybettiğini ifade eden baba Engin Terzi, “Gördüğümüz ve araştırdığımıza göre olayda açıkça ihmal var. Gerekli tedbirler alınmamış. Servis elemanı olarak çalışan birine iş çıkış saatinden sonra temizlik yaptırılıyor. Burada açık ve net şekilde sorumlu olan iş yeri sahibidir. Amacım, bu tür tedbirsizliklerin başkalarının da hayatına mal olmasını önlemek. Bunun için elinden ne geliyorsa yapacağım. Yasalar ve kanun oldukça açık ve net. Burada suç işlenmiş ve cezasız kalmamalı. Bu olay için de gerekenin yapılması ve verilecek cezaların örnek oluşturması gerekiyor” diye konuştu.

İddiaya göre iş yerinin sahibi, olaydan hemen sonraki gün, cenaze işlemleri devam ederken restoranı işletmeye devam etti ve Terzi’nin yaşamını yitirdiği masada dahi servis açıldı.

“Yeni ölümler yaşanmasın”

Yaşananları değerlendiren acılı baba Engin Terzi, sorumlu tuttuğu işyeri sahibi hakkındaki suç duyurusunu yeni ölümlerin yaşanmaması ve tedbirsizliklerin giderilmesi için yaptığını ifade ederek, iş yeri sahibine de “Oğluma ve ailemize saygı duysunlar” diye seslendi.

Olayda iş güvenliği noksanlığı olduğunu, Sosyal Güvenlik Kurumunun mutlaka olayı irdeleyeceğini, yasa ve yönetmelikler gereği söz konusu işyerine mutlaka ceza geleceğini ve tazminatın söz konusu olabileceğine işaret eden baba Terzi, “Bunlar yasal ve olması gerekenler. Söz konusu tazminatın kuruşu bu aileye harcanmayacak. Birileri araya girmeye, uyuşmaya, bazı teklifler getirilmeye çalışılıyor. Bunlar bize oğul vermez. Bizim hedef ve amacımız başka canlar yanmasın. Eğer yasal ve hukuki bir tazminat söz konusu olursa tamamıyla Hamit’imiz adına öğrenciler okutulacak, gerekirse köy camimiz onartılacak. Ama her koşulda hak ve hukuk yerini bulacak” dedi.

İşyeri sahibi Karali’ye de seslenen baba, “Sen paran için benim evladımı hafife alamazsın. Başkalarının evladı ölmesin, bazı şeyler düzelsin. Yazık günah. Dağ gibi çocuk. Ben evladımın birileri için değersiz olarak ölmesini istemem. Değersiz bir evlat yetiştirmedim ben. Hep helal lokma yedirdim. Benim evladım öldüyse benim evladıma saygı duyacaklar. Benim için gözyaşları önemli değil. Bana oğlumun öldüğünü hissettirecekler. Ben oğlumun mezarına gidip duamı okurken ona karşı olan vefa borcumu, gereken neyse yaptığımı anlatarak, huzur içinde olmalıyım” diye konuştu.

Servis açılan masaya tepkiler üzerine çiçek

Öte yandan, Hamit Terzi’nin, kaçak elektrik akımına kapılarak öldüğü Yakamoz restoranda, aileden ve arkadaşlarından gelen tepki üzerine, önceki gün bir taziye hamlesi yapılarak, elektrik akımına kapıldığı masaya resmi konuldu ve çiçeklerle süslendi. Yaşanan gelişme üzerine aileden ve arkadaşlarından oluşan yaklaşık 150 kişilik bir grup, restorana giderek personele teşekkür etti.