Bolu’nun Gerede İlçesi’nde bulunan tabakhanelerde çalışan işçiler sağlıksız çalışma koşullarına ve güvencesizliğe karşı isyan etti. Tabakhaneler bölgesindeki fabrikalarda çalışan işçiler çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş güvencelerinin sağlanması talebiyle iş bıraktı. İşçiler, günde 35 lira kazandıklarını ve geçinemediklerini dile getiriyor. 

500 kadar işçi, kendi aralarında yaptıkları bir toplantının ardından Gerede İlçe Merkezi’ne yürümeye başladı. İlçe girişinde polis barikatıyla karşılaşan işçiler yürüyüşlerini sürdürdü. İşçiler yürüyüş boyunca patronlarını ve Gerede Belediye Başkanı'nı protesto etti. Polis işçilere biber gazı ve cop kullanarak saldırdı. İşçiler polis saldırısı karşısında kendilerini savundu ve çatışma çıktı. 16 işçi yaralandı ve gözaltına alındı. İşçiler polisin saldırısının ardından dağıldı. 

Emniyet: “Yanınızdayız ama basın gelmesin”
Hayat TV’ye telefonla bağlanan bir işçi çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle yaptıkları eylemlerini cumartesi gününe kadar sürdüreceklerini ve emek dostlarının eylemlerine destek vermesini istedi. Fabrikaların zehirli artıklarının bölgedeki derelere boşaltıldığını ve derelerde balık kalmadığına da dikkat çeken deri işçisi cumartesi günü büyük bir miting düzenleyeceklerini söyledi. Miting konusunda emniyetin kendilerine “yanınızdayız” dediğini aktaran işçi emniyetin bir yandan da kendilerini “Basın gelmesin” diyerek tehdit ettiğini de belirtti. 

Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, herkesi işçilerin eylemlerine destek vermeye çağırdı ve Gerede’deki çalışma koşulları hakkında bilgi verdi. Bölgede 180 tane fabrika var ve bu fabrikalarda 2 bin 500 işçi çalışıyor. Bu işçilerin 800 kadarının sigortası var. İşçiler günde 14 saat çalışıyor. 

Polislerin işçilere saldırmasını kınayan Servi, asıl müdahale edilmesi gerekenin kayıt dışı çalışma, ağır çalışma koşulları ve güvencesiz çalışma olduğunu söyledi. 

Sendika.Org
" /> (5) Bolu'da deri işçileri ayakta - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(5) Bolu'da deri işçileri ayakta

 
Bolu’nun Gerede İlçesi’ndeki tabakhanelerde çalışan işçiler düşük ücrete, ağır ve sağlıksız çalışma koşullarına karşı isyan etti. Gerede İlçe Merkezi’ne yürümek isteyen işçilere polis saldırdı. Çok sayıda işçi yaralandı ve gözaltına alındı...