CHP’li Tüm: ‘Hedef sıfır kaza’ katliamla sonuçlandı

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının başlattığı “hedef sıfır kaza” kampanyasının işçi katliamıyla sonuçlandığını belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

‘İKTİDAR HER AY GÖZ GÖRE GÖRE EN AZ 200 İŞÇİNİN ÖLÜMÜ SEYREDİYOR’

“Hedef sıfır kaza” kampanyasının iş cinayetlerini önlemek bir yana, ülkeyi bir katliam tablosuyla karşı karşıya bıraktığını ifade eden CHP’li Mehmet Tüm, AKP döneminde 20 binden fazla işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatarak “İktidar her ay göz göre göre en az 200 işçinin ölümü seyrediyor. Bu süreçte iş ve işçi güvenliği adına hiçbir denetim yapılmadığı gibi, iş güvenliği tabelalarla, göstermelik risk değerlendirme raporlarıyla geçiştirilecek bir husus olarak görüldü” dedi. 

‘ONURLU BİR BAKANIN YAPMASI GEREKEN BELLİDİR’

Mayıs ayında başlatılan ‘hedef sıfır kaza’ kampanyasında 753 işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Tüm, “Bu başarısızlık ve facia karşısında haysiyetli ve onurlu bir bakanın yapması gereken bellidir; ancak AKP’li yetkililer sorumluluk alıp istifa etmek bir yana, korkarım ki yaşanan ölümlerin sorumluluğunu da hayatını kaybeden işçilerin üzerine yıkacaklar” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP’li Mehmet Tüm, Bakana şu soruları yöneltti:

“-‘Hedef sıfır kaza’ kampanyası sürecinde hayatını kaybeden işçi sayısı dikkate alındığında, yürütülen çalışmanın yanlış veya eksik olduğu düşünülmekte midir? İşçi ölümlerini bitirmek amacıyla daha etkili bir çalışma başlatılacak mıdır?

-İnşaat sektöründe yaşanan iş cinayetlerindeki olağanüstü artışta, iktidarınızın aşırı betonlaşma ve ormansızlaştırma üzerine kurulu çevre politikasının etkisi bulunmakta mıdır?

-İktidarınız döneminde iş kazası nedeniyle inşaat sektöründe kaç şirkete veya müteahhite soruşturma açılmıştır?

-İktidarınız döneminde iş kazasından dolayı hayatını kaybeden çocuk sayısı kaçtır? Çocuk işçiliği önlemeye yönelik ne tür çalışmalar yapılmaktadır?”