Çalışma Bakanı Sarıeroğlu AKP'nin taşeron işçi için yaptıklarını sıraladıktan sonra kadro vaadini yineledi

AKP’nin her seçim döneminde beklentileri yükseltecek dozlarda piyasaya sürdüğü “kamuda çalışan taşeron işçilere kadro” vaadi, bu sefer de çiçeği burnunda, sendikacı eskisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından tazelendi.
 
Elazığ’a yaptığı ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sarıeroğlu, taşerona kadro mevzusunda AKP dönemindeki icraatları ardı ardına sıralayarak aslında, “biz taşeron işçiler için her şeyi yaptık” demeye getirdi. Ama bu vaadin toplumsal beklentiyi diri tutmak için geçer akçe olduğunu bilen Sarıeroğlu, AKP iktidarı döneminde yapılanlara güzellemeler dizdikten sonra, “kadro” umudunu diri tutmayı yine de ihmal etmedi. Maliye Bakanı’yla titiz bir çalışma yürüttüklerini, yeni yasama döneminde konuya ilişkin düzenlemeler yapacaklarını söylemekten geri durmadı.
 
Oysaki Sarıeroğlu açıklamalarının girişinde söyledikleri aslında taşerona kadro gibi bir çalışmanın sözkonusu olmadığının itirafıdır. Ona göre AKP’li yıllarda taşeron işçilere pek çok güvence sağlandı. Sendikal örgütlenme-kıdem tazminatı gibi haklar verildi. Asgari ücret iyileştirildi. İhalelerin 3 yıla çıkarılması ve ihale dönemlerinde sözleşme haklarının korunması gibi güzellikler yapıldı…
 
Sarıerıeroğlu’nun AKP’li yıllarda taşeron işçiye yapıldığını söylediği bu iyileştirmelerin pratikte hiçbir karşılığı olmadığını bizzat yaşayıp, görüyoruz. Taşeron işçi sayısının astronomik oranlarda büyüdüğü AKP’li yıllarda sadece sendikal örgütlenme hakkı için nelerle karşılaşıldığını ya da ihale dönemlerinde işçilere kıyım dışında bir seçenek kalmadığını, kıdem tazminatı gibi bir hakkın nasıl buharlaştığını anlamak için son yıllarda yaşanan direnişlere bakmak yeter.
 
Sarıeroğlu, aslında ve özünde “e daha ne istiyorsunuz?” demek dışında bir anlam taşımayan ve doğruları da ifade etmeyen o konuşmasında şunları belirtti:
 
Taşeron konusu AK Parti dönemlerinde ortaya çıkmış bir konu değil.  Geçmişten beri Türkiye'de uygulanan bir çalışma şekli. Tabii bu çalışma şekli  zaman içerisinde düzenli dediğimiz insan onuruna yaraşır bir çalışma şeklinde  olmaktan bir kayış eğilimi içerisine girmiştir. Bu eğilimi düzeltmek için de AK  Parti döneminde çok güçlü bir yasal düzenleme gerçekleştirildi. Eskiden  ücretlerini alamayan, çalıştıkları iş yerlerinde yanlarında aynı işleri  yaptıkları arkadaşlarından çok daha farklı imkanlarla, daha kötü ve zor şartlarda  çalışmak zorunda kalanlar vardı. Kıdem tazminatı, izin ücreti gibi imkanlardan  maalesef yoksunlardı.
 
AK Parti döneminde yapılan yeni kanun değişiklikleri ile taşeron  çalışanlar meselesinin çözülmeye çalışıldığını ve en önemlisi sendikal örgütlenme  hakkına sahip olduklarını vurgulayan Sarıeroğlu, yine kıdem tazminatları ile  ücretlerinin ve yıllık izinlerinin güvence altına alındığını bildirdi.
 
Bu konuda asgari ücretin düzeltilmiş, ihalelerin üç yıllık yapılıyor  ve yine toplu sözleşmeyle alakalı süreçlerin işliyor olmasıyla beraber ücretlerde  kısmi oranlarda düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ama zaman içerisinde her ne  kadar bir düzelme olsa da beklentiler ve talepler farklı yönde. Geçmiş dönemde  yapmış olduğumuz seçimlerde taşerondaki kardeşlerimize yönelik kamuda istihdam  imkanıyla ilgili bir beyanımız oldu. Bugüne kadar AK Parti olarak ne dediysek ve  ne yapacağız dediysek, arkasında durmuş bir iktidarız. Bu anlamda geçmiş dönemde  bazı çalışmalar hayata geçirilmek istendi ama şartlar maalesef uygun olmadı. Bu  dönemde bunun sorumluluğunu biliyoruz. Bunun taşerondaki işçilerimiz için ne  kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle şuan çok titiz bir  çalışma içerisindeyiz.'
 
80 milyonun çıkarlarını gözeteceklerini söyleyen Sarıeroğlu son olarak, ''Maliye Bakanlığı ile bu konu  üzerinde çalışıyoruz. Tam olgunlaştıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. İnşallah  yeni yasama döneminde kısa süre içerisinde bu konu ile ilgili güçlü adımlar  atılmış olacak.'' değerlendirmesini yaptı.