CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu “İş sağlığı ve güvenliği hedef sıfır deklarasyonu”nu sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca gündeme getirilen, iş cinayetlerinin sıfıra indirilmesine yönelik kampanyanın akıbetini sordu.
 
Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 13 Mayıs 2017 tarihinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu" imza töreni düzenlendiğini anımsatan Tanrıkulu, iş cinayetlerinin sıfıra indirilmesinin hedeflendiği kampanyanın üç ayı geride bıraktığını kaydetti.
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin bu üç aya ilişkin çalışması akabinde, 13 Mayıs-12 Ağustos 2017 tarihleri arasında çeşitli iş cinayetlerinde en az 582 işçi hayatını kaybettiğini belirten Tanrıkulu, Başbakan Yıldırım'dan şu soruların yanıtını istedi:
 
"İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu ile iş cinayetlerinin sıfıra indirilmesi hedeflenen kampanya sadece eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına ait bir çalışma mıdır?
 
Bu kampanyadan vazgeçildiyse, gerekçesi nedir? Vazgeçilmediyse, kampanya kapsamında halihazırda neler yapılmaktadır?
 
20 Temmuz 2017 - 24 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Türkiye genelinde illere göre, inşaatlar başta olmak üzere, tüm iş kollarında toplam kaç işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir?
 
20 Temmuz 2017 - 24 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Türkiye genelinde illere göre, inşaatlar başta olmak üzere, tüm iş kollarında toplam kaç işçi iş kazalarında yaralanmıştır?
 
İş kazaları ve iş cinayetleri nedeniyle işverenler hakkında açılan soruşturma ve davaların 24 Ağustos 2017 tarihi itibariyle akıbeti nedir?
 
2002 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 24 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç işçi (iş kollarının dağılımına göre) iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir?" Kaynak: Chp’li Tanrıkulu “İş Sağlığı Ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu”nu Sordu