'Türkiye iş kazalarında birinci'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa sıralamasında birinci, dünya sıralamasında ise üçüncü sırada yer aldığını savundu.
 
 Akkaya, yazılı açıklamasında, ''yeni yılın ilk iş gününde Kırıkkale Askeri Mühimmat Deposu'nda yaşanan iş kazası ile 4 kişinin hayatını kaybettiği üzülerek öğrendiklerini'' belirtti. 

''Bu kaza maalesef ne ilk ne de son olacaktır'' diyen Akkaya, şunları kaydetti:

''Her fırsatta Hükümet tarafından ülkemizin geliştiği, ekonomimizin büyüdüğü ifade ediliyor. Gelişmişlik bir anlamda da iş kazalarındaki düşüşle ölçülmelidir. Oysa Türkiye iş kazalarında Avrupa sıralamasında birinci, dünya sıralamasında da üçüncü sırada yer almaktadır. Bu da bize gösteriyor ki ülkemizde emekçiye gereken değer verilmemekte, her geçen yıl artan iş kazalarında işçilerimiz hayatlarını kaybetmektedir. Bu durum karşısında Türkiye'nin ilerlediğini söylemek krizin teğet geçeceğini söylemekle ve hatta bu kazaları kaderdir diye nitelemekle eşdeğerdedir. 2002 yılından bu yana ölümlü iş kazalarının sayısı her geçen yıl artmaktadır. 2002 yılından 2011 yılının Ekim ayına kadar geçen sürede, 706 bin 608 iş kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda 15 bin 961 işçi sürekli iş göremez hale gelirken, 10 bin 297 işçi de yaşamını yitirmiştir. Kriz gerekçesiyle çalışma koşullarının giderek ağırlaştırıldığı 2008 yılından bu yana 4 bin işçi çalışırken can vermiştir. Sadece 2010 yılında ölen işçi sayısı bin 500'ü aşmıştır. Aynı yıl 2 bine yakın işçi de iş göremez hale gelmiştir. Bir an önce 'kadercilik' mantığından çıkılarak, iş kazalarını önleyici yasal düzenlemelerin ve yaptırımların hayata geçirilmesi gerekmektedir.'' 

Akkaya, iş kazasında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Harb-İş Sendikası üyelerine de sabır ve başsağlığı diledi. 

Gerçek Gündem