İHD Çalışma Hayatı Komisyonu’ndan basın toplantısı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu iş cinayetleri ve ağırlaşan sömürü koşulları üzerine bugün basın toplantısı düzenledi.

Saat 12.00’de başlayan basın toplantısında, iş cinayetlerine değinilen açılış konuşmasından sonra İHD Çalışma Hayatı Komisyonu üyesi Osman Aydın basın metnini okudu.

Aydın, Yüksel direnişine ve polis saldırılarına değindikten sonra, çalışma koşullarına dair şu vurguyu yaptı: “Tarım işçileri yazın kavurucu sıcağında düşük ücretle sendikasız sigortasız, belli saatlerde sokağa çıkmamaları için yetkililer tarafından halka uyarılar yapılırken, ekmek parası için, kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk, milyonlarca tarım işçisi, su bile verilmeden bayılana kadar çalıştırılmaktadır. Tüm bu yaşananlar işkencedir, insanlık dramıdır ve kabul edilemez.”

Osman Aydın İSİG Meclisi’nin raporundan, iş cinayetlerine ilişkin verileri şöyle aktardı: “2013-2017 yılları arası yılın ilk yedi ayında iş cinayetleri karşılaştırılmıştır. 2013 yılının ilk yedi ayında en az 627 işçi, 2014 yılının ilk yedi ayında en az 1139 işçi, 2015 yılının ilk yedi ayında en az 982 işçi, 2016 yılının ilk yedi ayında en az 1108 işçi, 2017 yılının ilk yedi ayında ise en az 1119 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirmiştir.” İş cinayetlerindeki artışa dikkat çeken Aydın son olarak iş cinayetlerinin sorumluları yargılanana kadar cinayetlerin takipçisi olacaklarını ifade etti.

Aydın'dan sonra konuşan Harb-İş üyesi emekli bir işçi, çalışma hayatındaki olumsuzluklara işaret ederek iş cinayetlerine karşı sendikaların birleşik mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.