(5) Savranoğlu mühürlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıta ekipleri bu sabah Savranoğlu Deri fabrikasına gelerek fabrikanın depolarını mühürledi.
 
Mühürleme, fabrikanın ruhsatsız çalıştığı ve çevresel etki düzenlemesinin gerektiği gibi yapılmaması gerekçeleriyle yapıldı.
 
Üretimi yaptığı fabrikayı “Rodeo Deri” olarak gösteren Savranoğlu Patronu, fabrikayı mühürlemeye gelen ekiplere, fabrika olarak yan tarafta depo olarak kullandığı binaları gösterdi.
 
Depoların bulunduğu binaların giriş kapısını mühürleyen ekipler, içerideki malların boşaltılmasından sonra binaları da mühürledi.
 
Üretimin yapıldığı ve Rodeo Deri olarak gösterilen fabrikanın kapatma kararının da encümen onayından geçtiğini ifade eden Deri-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, 3-4 gün içinde üretim binasının da mühürlenmesini beklediklerini dile getirdi.
 
İŞVERENİN UZLAŞMAZ TUTUMUNDAN KAYNAKLANDI
 
Alagöz, bu durumun kendi istekleri olmadığını, tümüyle işverenin tutumundan kaynaklandığını belirtti. İşçilerin haklarını alarak çalışmaya devam etmek istediğini dile getiren Alagöz, işverene tekrar seslenerek, yanlışlıktan dönülmesini istedi.
 
Sendikaya üye olduğu için işten atılan İşçilerden Alaattin Gürbüz de, yıllardır emek verdikleri fabrikanın kapanmasının kendilerini de üzdüğünü belirterek, “Kapansın istemezdik. Ama direnişte geçirdiğimiz aylar, günler boyunca burada insanca çalışabilmek için uğraştık. Hem biz, hem o kazansın istedik. Ama işveren yanaşmadı. Onu bu hale getiren çevresindeki yalakalarıydı. Hem onu hem bizi yaktılar” dedi.