(13) Çöken duvarın altında 3 işçi kaldı, Beyoğlu Kent Savunması sorumlu “İBB” dedi

Beyoğlu Kent Savunması Cihangir Roma Parkı arkasında devam eden sosyal tesis inşaatında bir duvarın çökmesi sonucu yaşanan 3 işçinin yaralandığı iş kazasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Bu kazanın sorumluları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Mimar Erkan İnce’dir! Gerekli hukuki her yola başvurarak bunun peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz” denildi.

Roma Parkı’nın yanında yapılan açıklamada, “2016 yılının Ekim ayından bu yana, İBB’nin Cihangir halkının başına sardığı bir sosyal tesis inşaatı gündemimizden düşmüyor. Kentsel Sit olan ve Arkeolojik Park alanına komşu olan bu alana züccaciye dükkanındaki fil gibi giren İBB, alanda hukuksuz bir kazı ve inşaat süreci başlattı. Ortaya çıkan arkeolojik bulgular inşaatı bir süre durdursa da, kar ve rant hırsı gözlerini bürüdüğü için hukuksuzluğu göze alarak inşaata devam edildi. Arkeolojik çalışmaların yapılmasına başlanmadan hemen önce, alan kazıldı, hafriyat ve içindeki olası arkeolojik bulgular taşınarak yok edildi” denildi.

Ruhsatın, inşaat başladıktan birkaç gün sonra alındığı ve resmi tabelanın bir ay sonra asıldığı hatırlatılan açıklamada, “Semt halkının bütün itirazlarına, İBB önünde bu itirazların dile getirilmesine rağmen devam eden inşaatın ruhsatının ve planının hukuka aykırılığı gerekçesiyle açtığımız dava devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “5 Temmuz günü sabah saatlerinde yapımı bitmek üzere olan bir duvarın projeye uyup uymadığını öğrenmek için fotoğraflarını çektik ve 2 no’lu koruma kuruluna başvuru kararı aldık. Bu kararı aldıktan sadece 1 saat sonra, söz konusu duvar 3 işçinin üzerine çöktü! Çökme sonucu 2 işçi hafif yaralarla kurtuldu, ancak ismini hala öğrenemediğimiz 1 işçi ağır yara alarak ambulansla, civarda hastane bırakılmadığı için Şişli Etfal hastanesine götürüldü. Daha sonra şantiyedeki işçilerle konuşarak bu işçinin komada olduğunu öğrendik. İBB’den de şantiye sorumlularından da asla bilgi verilmemektedir. İBB’ye yazılı başvuru yaptık, cevap bekliyoruz! Sosyal medyadan yaptığımız duyurulara, ne İBB ne de Beyoğlu Belediyesi cevap veriyor, ısrarla görmezden geliyor!

Projenin mimarı Erkan İnce ise, panik içinde kazadan hemen sonra alanı düzeltmeye ve toparlamaya çalıştı ve inşaata hiçbir şey olmamış gibi devam etti. Alana sorumsuzca ve özensizce davranan Erkan İnce, bu kazanın iki sorumlusundan biridir. İBB’ye soruyoruz: Cihangir Roma Parkı arkasında devam eden sosyal tesis inşaatında bir duvar çöktü. Çöken duvar altında işçiler kaldı. Bir işçi ağır yaralı. Ancak durumunu öğrenemiyoruz. Hiçbir yetkili açıklama yapmıyor. Ne durumda olduğunu biliyor musunuz? Kamuoyuna açıklama yapacak mısınız? Bu tesis inşaatını denetliyor musunuz; eğer öyleyse ne kadar zamanda bir denetliyorsunuz? Burası kentsel sit alanı. Söz konusu duvar kurul onaylı projede var mı? Bunu nasıl denetliyorsunuz?

Bu kazanın sorumluları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Mimar Erkan İnce’dir! Gerekli hukuki her yola başvurarak bunun peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz, Sorumlulardan hesap sorulmalıdır.”