(4) İşçiler TP Genel Müdürlüğü’nü işgal etti

TP’nin saha hizmetlerinin TPIC’e devredilerek güvencesiz çalışmanın önünün açılmak istenmesine karşı Petrol-İş üyesi işçiler TP Genel Müdürlüğü’nü işgal etti.

Türkiye Petrolleri’nin (TP) bünyesinde yürüttüğü saha hizmetlerini TPIC’e devredilmesi yönündeki kararın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından imzalanarak Bakanlar Kurulu’na sunulmasına tepki gösteren Petrol-İş üyesi işçiler, Genel Müdürlük binasını kısa süreliğine işgal etti. Daha önce sendikanın görüşme talebine yanıt vermeyen Enerji Bakanı Albayrak’la görüşme sözü verilince işçiler genel müdürlükten çıkarak eyleme son verdi. Sendika heyeti de görüşme yapmak üzere bakanlığa gitti.

Petrol-İş sendikası işçilerin güvencesizleşmesi ve işten çıkarılmalarına yol açacak kararla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu yanlıştan dönülmeli, bu devirden derhal vazgeçilmelidir! Türkiye Petrolleri'nin küçültülmesine ve zayıflatılmasına izin vermeyeceğimiz bilinmelidir. Bu karar geri alınana kadar mücadelemiz sürecektir. Güvencesizleşmeye, hizmet alımlarına ve taşeronlaştırmaya hayır! Türkiye Petrolleri halkındır, sonuna kadar sahip çıkacağız.”