Mersin CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Öztürk, soru önergesinde, Maraş’ın Afşin ilçesine bağlı Çöllolar kömür sahasında 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde yaşanan toprak kaymaları sonucu 9 işçinin ve 2 mühendisin yaşamını yitirdiğini, 2 mühendis ve 7 işçinin bedenlerine henüz ulaşılamadığını hatırlattı. Maden Mühendisleri Odası’nın Bakanlık’tan sözleşmelere ve projelere dair bilgi talebinin yanıtlanmadığını belirten Öztürk, Maden Mühendisleri Odası’nın kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.

Öztürk, Taner Yıldız’ın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

Maden Mühendisleri Odası’nın istediği bilgilerin verilmemesinin nedeni ve yasal dayanağı nedir? Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün, kamuoyundan sakladığı bir şey mi vardır? Bu olayda toprak altındaki ikisi mühendis toplam 9 kişinin cesetleri, olaydan 11 ay gibi bir zaman geçmesine karşın neden çıkarılmamıştır? Çalışmalar hangi aşamadadır? Bu sahada Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından denetim yapılmış mıdır? Yapılmışsa, olaydan önceki en son denetim ne zaman yapılmıştır? Kaza sonrasında olay yerinde Bakanlıkça inceleme ve denetim yapılmış mıdır? Yapılmışsa inceleme ve denetim sonuçları nedir?

Özgür Gündem
" /> (3) Afşin bilgileri MMO’dan neden gizleniyor? - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(3) Afşin bilgileri MMO’dan neden gizleniyor?

 
Enerji Bakanı Yıldız’a, Afşin’de 9 işçinin cesedinin yaklaşık bir yıldır göçük altından çıkarılmadığı olayla ilgili bilgilerin Maden Mühendisleri Odası’ndan neden gizlendiği soruldu...