Çalışma Bakanı Müezzinoğlu: Aldığımız tedbirlerle iş kazalarındaki ölüm oranını büyük oranda düşürdük

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, " Üçüncü boğaz köprüsü ne  Almanya'da nede  Avrupa'da böyle bir projeyi son 10 yılda bulamaz ve göremezsiniz.  Fransa,  Hollanda ve  İngiltere'de yok Marmararay ve  Avrasya Tüp Geçidi yok  Osmangazi Köprüsü,  İstanbul,  İzmir otoyolu yok bunlar marka ve dünyanın örnek gösterdiği projeler" dedi.
 
Bakan Müezzinoğlu, yapımı devam eden  Bursa Şehir Hastanesinin işçileriyle şantiye alanında iftarda buluştu.  Bursa Şehir Hastanesi'nin 2018 sonunda anahtarının teslim edileceğini ifade eden Müezzinoğlu, "Az önce inşaatın sahibiyle görüştük. 2018 sonunda nasip olursa  Bursa Şehir Hastanesini bitirip anahtarı size vereceğim dedi.  Bursa Şehir Hastanesi bölgenin hastanesi olacak 460 bin metre kare kapalı alanı 50'ye yakın ameliyathanesi bin 300 yatak kapasitesine sahip olacak.  Türkiye çok değişik bir gelişim ve vizyon yakaladı. Sadece sağlık alanında değil bir çok alanda  Türkiye dünyanın gelişmiş ülkelerinin son yıllarda yapabildiği projelerin çok daha ilerisinde projeleri başardı. Bütün olağan üstü sıkıntılara rağmen önümüze çıkartılan engellere kurulan tuzaklara yapılan haince girişimlere rağmen  Türkiye dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bugün duyamadığınız projelerini yapabiliyor. Üçüncü boğaz köprüsü ne  Almanya'da nede  Avrupa'da böyle bir projeyi son 10 yılda bulamaz ve göremezsiniz.  Fransa,  Hollanda ve  İngiltere'de yok Marmararay ve  Avrasya Tüp Geçidi yok  Osmangazi Köprüsü,  İstanbul,  İzmir Otoyolu yok bunlar marka ve dünyanın örnek gösterdiği projeler. Şuanda yeni projelendirilen ve temeli atılmış yapımı devam eden ve hizmete girmiş olan şehir hastaneleriyle 45 bin yatak kapasiteli son derece yeni teknolojiyle yapılmış fiziki ve inşaat teknolojisi olarak son derece ileri tıbbi donanımla donatılmış bu modern hastaneleri  Almanya,  Fransa ve  İngiltere'de göremeyeceksiniz ama  Türkiye bunları başarıyor" şeklinde konuştu.
 
'Dünya'da 15 saniye bir kişi iş kazasından hayatını kaybediyor'Geçtiğimiz yıl olağan üstü durum nedeniyle işsizlik oranının birden yüzde 13'lere çıktığını belirten Müezzinoğlu, "Şubat ayında başladığımız istihdam eylem planıyla 5 aylık süreçte 1 milyon 200 bin üzerinde yeni istihdam sağladık. 1 milyondan fazlasını özel sektör sağladı. Ölümlü iş kazalarında dünyanın ciddi sıkıntısı var ülke olarak bizimde önemli sıkıntımız var dünyada her 15 saniyede 160 iş kazası meydana geliyor, 15 saniyede bir işçi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Her gün 6 bin kişi iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölmekte her gün yaklaşık 6 bin kişiyi iş kazaları ve iş ortamındaki meslek hastalıkları dolayısıyla kaybediyor olmamız bu anlamda önemli uyarıcı rakam 2002 yılında biz  AK Parti olarak iktidara geldiğimizde ölümlü iş kazısında 100 bin kişiye karşılık 16.6 ölüm olurdu. Alınan tedbirlerle yapılan yasal düzenlemelerle bu rakam 100 binde 9.6'lara geriledi. Burada bir başarı var" diye konuştu.