Bakan Müezzinoğlu: 6 ayda 404 insanımızı iş kazasında kaybettik

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 yılı ocak-mayıs döneminde iş kazalarında 404 işçinin hayatını kaybettiğini, bunların büyük bölümünün 30-35 yaş aralığında olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, “Kendimize duyduğumuz saygıyı, eşimize, ailelerimize, evlatlarımıza verdiğimiz değeri çalışanımıza vermediğimiz sürece biz saygın, güçlü, yarınlarda büyük hedefleri olan bir işveren olamayız” dedi.

Müezzinoğlu, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nca (MYK) düzenlenen “Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, işverenin, yanında çalıştırdığı kişinin canını kendininkinden görmesi ve niteliğini sürekli yükseltmesi gerektiğinin altını çizerek, “Burada hedefi sertifika almak üzerine kurmayalım, hedefi nitelikli insanın sertifika sahibi olması üzerine kuralım” diye konuştu. Müezzinoğlu, “Her işi yaparım” döneminin iş kazalarını da beraberinde getirdiğini aktararak, “Bugün, 2002 yılına göre, yüz binde 16 küsur olan ölümlü iş kazalarını 9.9’lara çekmiş olmamız bir başarıdır. Aynı zamanda bir ayıptır yani dünya rakamları bunu yüz binde 2-3’lere çektiyse en kısa zamanda biz de, bir mantalite değişimini yaşamalıyız” dedi.