(10) İTÜ öğrencilerinden iş cinayeti tepkisi: ‘Kaza değil cinayet, sorumlular hesap verecek’

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 5 Mayıs günü Elektrik-Elektronik Fakültesi Ek Blok binasında cam sildiği esnada 3’üncü kattan düşerek yaşamını yitiren taşeron temizlik işçisi Murat Danacı için Ayazağa yerleşkesinde eylem yapıldı. İTÜ İş Güvenliği Kulübü’nün çağrısıyla Merkez Derslik Binası’ndan başlayarak iş cinayetinin yaşandığı noktaya yürüyen İTÜ öğrencileri burada karanfil bıraktı. Eyleme Danacı’nın çalışma arkadaşları da katıldı.

‘İTÜ Rektörlüğü sorumludur’
İş cinayetinin meydana geldiği noktada basın açıklaması yapan öğrenciler, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almakla yükümlü İTÜ Rektörlüğü’ne tepki gösterdi. Öğrenciler, İTÜ’nün iş cinayetlerine alıştırılmak istendiğini, İTÜ Rektörlü’ğünün üniversite içinde güvenli çalışma ortamı oluşturmak gibi bir amacının olmadığını vurguladı. Açıklamada, “Murat Danacı’nın ölümü kısaca iş kazası, bir anlık hata, fıtrat şeklinde açıklanamaz. Son 2 yılda 3 işçinin hayatını kaybettiği İTÜ’de Murat Danacı’nın son olmasını ümit ediyoruz. Bunun olabilmesinin İTÜ’de taşeronun kaldırılmasından iş güvenlik denetimlerinin meslek odaları ve sendikalar tarafından yapılmasından geçtiğini düşünüyoruz” denildi.

İTÜ’nin sicili kabarık
İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde 19 Ağustos 2014’te Elektrik-Elektronik Fak. ek-blok inşaatında kazı esnasında göçük altında kalan işçi yaşamını yitirmişti. 10 Ocak 2017 tarihinde İTÜ Stadyumu’nun çatısı kar yağışı sonrasında çökmüş, şans eseri hiçbir yaralanma olmamıştı. Yine 2017 başında da işçi servisi kaza yapması sonucu da bir işçi yaşamını yitirmişti. Yerleşke içinde meydana gelen iş cinayetleri ve iş kazalarına rağmen İTÜ Rektörlüğü yerleşke içinde güvenli çalışma ortamını sağlamamış, şirketlerle yerleşke içinde göstermelik yaptığı iş güvenliği sempozyumu ile prestij sağlamaya çalışmıştı.