(3) 'Fotoğrafçıların Gözünden Soma' ve 'Maden İşçileri Resim Sergisi' açıldı

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Soma maden katliamının 3. yıl dönümü nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde "Fotoğrafçıların Gözünden Soma" fotoğraf sergisi açtı.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Soma katliamı ve hayatını kaybeden madencilerin unutulmaması için ortaya konan teknik ve bilimsel raporların yanında Soma'yı bir de fotoğrafçıların gözünden kayda geçirmek amacıyla Soma Fotoğraf Sergisi açtı.

6-14 Mayıs tarihleri arasında Karaköy'de bulunan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Sergi Salonundaki sergi için 24 fotoğrafçı tarafından 220 fotoğraf gönderildi. Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonrası 91 fotoğrafın sergilenmesi kararlaştırıldı.

Seçilen fotoğraflar bugün "Fotoğrafçıların Gözünden Soma" fotoğraf sergisi ziyaretçilere açıldı.

Etkinliğe Soma'yı fotoğraflayan fotoğrafçılar ile madencileri resmeden İrfan Ertel'de açılışa katıldı.

Açılışta konuşan Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Mesut Erkan, Maden Mühendisleri Odası olarak, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamını gerek İstanbul'da gerekse Soma'da anmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, AKP iktidarının Soma'nın ardından ders çıkarmadığını söyledi. Her ay yüzün üzerinde işçinin iş cinayeti sonucu hayatını kaybettiğini belirten Akçelik, iktidarın Soma'dan sonra yaptığı düzenlemelerin işçileri için değil sermayenin çıkarına olduğunu vurguladı. Akçelik, Soma'da hayatını kaybeden 301 madenciyi anarak konuşmasını sonlandırdı.

Ardından söz alan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, Soma katliamında hayatını kaybedenleri andıkları gün 68 devrimci gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişlerinin yıldönümü olduğunu hatırlatarak andı. Yüksel, "Üzerimize düşen bu acıları tekrar yaşamamak için Soma'da adalet sağlanmasını istiyoruz" dedi. Yüksel, Soma katliamının yıldönümü olan 13 Mayıs'ta Soma'da olacaklarını kaydetti.

Sergi açılışının ardından "Göçük Mehmet" adlı tiyatro gösterimi yapıldı.