(4) Tüpraş yönetimi kölelik dayatırken kârlarını katladı

Tüpraş fabrikasında patronlar, işçilere yeni kölelik uygulamalarını dayatırken zenginlikleri ise katlanarak artıyor. Bugün şirket bilançosunu açıklayan Tüpraş 2017’nin ilk çeyreğinde net kârını yüzde 1000 oranında arttırdığını açıkladı.

Net kâr 11 katına, gelirler 2 katına çıktı
Tüpraş’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla şirketin net kârının 10 kat arttığı belirtildi. Geçen yılın ilk çeyreğinde 78.9 milyon lira olan net kâr bu yılın aynı döneminde 868.8 milyon lira oldu.

Açıklamada ilk çeyrek gelirlerinin de yüzde 100 artışla 12.37 milyar lira olduğu belirtilirken kapasite kullanımının ise yüzde 99.7’den yüzde 106.4’e çıktığı kaydedildi. Gelirler ve kârdaki artışta petrol fiyatlarının geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 58 artış kaydetmesi de etkili oldu.

Yönetim işçilerin haklarını gasp etme peşinde
Tüpraş patronlarının kârları devasa boyutlarda artış gösterirken işçi ve emekçilere sefalet dayatması ise sürüyor. Tüpraş rafinerilerinde patronlar ile, işçilerin örgütlü olduğu Petrol-İş arasında devam eden toplu sözleşme sürecinde işçilerin hakları tırpanlanmak isteniyor.

Arabulucu sürecinin de anlaşmazlıkla sonuçlandığı süreçte patronlar işçilerin yüzde 20 zam talebine karşılık yüzde 4,7 zam dayatmasında bulunuyor. Ayrıca fabrikadaki çalışma düzenini değiştirmek isteyen yönetim, işçileri tam köleliğe mahkum etme çabasında. Vardiya sisteminde değişiklik yapılarak esnek çalışmanın yaygınlaştırılması, mazeret izinlerinin kaldırılması, sözleşme süresinin 2’den 3 yıla çıkarılması gibi değişikliklerde ısrar eden yönetim işçiler tarafından tepkiyle karşılanıyor. İşçiler iş bırakma eylemleriyle haklarının korunmasını talep ediyor.