Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 17 Nisan Haberleri

MYANMAR'DA FIRIN İŞÇİLERİ KAZANDI

Myanmar'da Yangoon kentinin Hlaing Tharyar ilçesinde Mayson unlu mamuller fabrikası işçileri bir ay süren bir grevi kazanımla sonlandırdılar. Mart başında şirket aralarında sendika kadrolarının da bulunduğu 184 işçiyi işten çıkarmıştı. Ülke içinden işçilerin ve Uluslararası Gıda İşçileri Sendikası'nın (IUF) desteği ile birlikte 180 işçinin işe geri alınması kabul edildi. Dördü de sendika kadroları olan geri kalan dört işçinin işe alınmasına ilişkin görüşmeler ise devam ediyor.  


MALEZYA'DA KAYBETME POLİTİKASI

Malezya'da Raymond Koh ve Peter Chong adlı muhaliflerin kaçırılıp kaybedilmesinin ardından yeni bir korku rüzgarı estiriliyor. Geçmişte hükümet muhalefete karşı İç Güvenlik Yasası ve Halkı İsyana Teşvik Yasası gibi baskı yasalarına sarılıyordu. Kaçırma olaylarına yeni başvuruluyor. Kaçıranlar hala meçhul. Ancak kaybetme siyasetinin hükümetin halkın daha önce karşılaşmadığı düzeydeki muhalefeti karşısında beka sorunu yaşaması ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Olayla ilgili Melbourne'da da bir toplantı düzenlenecek.


ENDONEZYA POLİSİ İŞÇİ PROTESTOSUNA SALDIRDI

Geçtiğimiz hafta bir işçi protestosuna coplarla saldıran polis gösteriyi zorla dağıttı. 2012 yılında Adidas ve Mizuno spor markaları için üretim yapan Victory Chingluh Indonesia ve Panarub Industry şirketlerinden 1.000'den fazla kadın işçi atılmıştı. İşçilere ücretleri de kıdem tazminatları da hala ödenmedi. Pek çok örnekte olduğu üzere şirket işçilerine ödeme yapmaksızın kapandı. İşçiler gaspedilen ücret ve tazminatları için bu eylemi uzun süredir düzenli olarak devam ettiriyorlardı.


KAZAKİSTAN'DA SENDİKA YÖNETİCİSİNE CEZA

Kazakistan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (CITUK) başkan yardımcısı Nurbek Kushakbayev, kısa bir süre önce 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Nurbek bir petrol şirketinde grev çağrısı yapmakla suçlanıyordu. Kazakistan'da petrol sektörünün ekonomi için öneminden ötürü petrol işçileri sürekli baskı ile karşı karşıya.


1 MAYIS'A
1 Mayıs, 1886 yılından bu yana işçilerin uluslararası çapta mücadele günü olarak kutlanıyor. Kapitalistler ve devletleri bizi işyerlerimizde ve yaşadığımız yerlerde öldürüyorlar, İşçilerin kemer sıkma ve savaş politikalarına dur demeleri gerekiyor. Dünyanın dört bir yanında işçiler 1 Mayıs günü dayanışma içinde yürüyüşler düzenleyecek, gösteriler yapılacak.


GREVCİ İŞÇİLERE SALDIRI

Ülkenin güneyinde bulunan Chennai kentindeki sanayi havzasında faaliyet gösteren büyük bir lastik fabrikası olan Apollo'da 1000 işçi çalışıyor. Nisan ayı başında Apollo işçileri sendikalaşma hakkı ve ücret ve çalışma koşullarını iyileştirme amacıyla greve gittiler. Yerel yönetim derhal müdahale ederek grevi yasakladı. Hindistan'da sanayi işçilerinin mücadele isteği bu grevin de gösterdiği gibi büyürken, devletin baskıları ise dizginsiz bir hal alıyor. Maruti Suzuki ve Pricol işçileri bu baskılarla kesintisiz olarak karşılaşmakta.


TAYLAND'DA ÖZGÜRLÜKLER DAHA DA KISITLANIYOR

Tayland'daki askeri cunta geçtiğimiz hafta üç muhalif sosyal medya yorumcusunun takip edilmesini yasakladı. Generaller iktidarı korumak için baskıyı artırıyor, dokunulmazlık halesini kuşanmış devlet güçleri siyasi cinayetler tezgahlıyor.


TÜRKİYE'DE BASKI ALTINDA REFERANDUM

Türkiye'de 16 Nisan günü işbaşındaki cumhurbaşkanına daha fazla yetki verilmesi konusunda referandum gerçekleştirildi. Referandum olağanüstü hal rejimi altında ve gergin bir atmosferde düzenlendi. Hükümet medyada tam bir tekel oluşturmuşken hayır kampanyası yürütenlere karşı yoğun bir baskı vardı. Son günlerde AKP yöneticileri işçileri evet demezlerse işten atılmakla ve sosyal yardımların kesilmesi ile tehdit ettiler.


Çeviren: Nilgün Güngör