Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 10 Nisan Haberleri

MYANMAR'DA İŞÇİLER DAHA FAZLA DEĞİŞİM İSTİYOR

Myanmar'da Hangzhou Hundred-Tex konfeksiyon fabrikasındaki grevde geçtiğimiz hafta çıkan çatışmalar, işçilerin artık durumun düzelmesini beklemekten bıktığını gösterdi. Ülkede konfeksiyon sanayii gitgide büyüyor ve her gün daha fazla işçi küresel üretime katılıyor. İşçilere uygulanan baskının sebebi de bu. Hangzhou Hundred-Tex fabrikasında elde edilen kazanım, işçilerin düzen kurumlarına güvenlerini kaybederken üretimden gelen öz güçlerine güvenmeye başladıklarının yeni bir işareti oldu.


1 MAYIS YAKLAŞIYOR

1 Mayıs, 1886'dan bu yana işçilerin uluslararası sınıfsal birlik günü olarak kutlanıyor. Kapitalistler ve hükümetleri bizleri işyerlerimizde ve yerleşim yerlerimizde katlediyor. İşçilerin kemer sıkma ve savaş politikalarına dur demesi zorunlu. İşçiler her yerde mücadele ve dayanışma halinde omuz omuza yürümeli. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Melbourne'da da işçiler 1 Mayıs gösterilerine hazırlanıyor.


JAPON İŞÇİLERDEN KORELİ YOLDAŞLARINA DESTEK

Japonya'nın Niiza kentinde yüzlerce öncü işçi Sanken Electric şirketi tarafından işten çıkarılan Koreli işçilerin işe geri alınması içingösteri yaptı. Şirket geçen yıl hepsi de sendikal anlamda aktif 35 işçiyi işten çıkarmıştı. İşçilerin işe iadesi için mücadele eden Kore Metal Sanayii İşçileri Sendikası temsilcileri destek ve dayanışma sağlamak için Japonya'ya gitmişlerdi. Güney Kore'deki iş mahkemesi işçilerin geri alınması kararı vermesine rağmen şirket işçi düşmanı tutumunu sürdürüyor.


AVUSTRALYA'DA SÖMÜRÜ GEMİ AZIYA ALDI

Avustralya'da kapitalist çalışmanın yeniden yapılandırılması ile birlikte milyonlarca işçi kısa süreli, güvencesiz ve sözleşmeli istihdam felaketi ile karşı karşıya. Melbourne'da kısa süre önce düzenlenen Formula 1 yarışlarında işçiler “gönüllü çalışma fırsatı” adı altında ücretsiz çalışmaya zorlandı. Sydney havaalanında da işçiler vardiya aralarında evlerine gidemedikleri için işyerinde uyumak zorunda kaldılar. Pasifik Adalarında mevsimlik çalışma programında istihdam edilen işçiler ise köle gibi çalıştırılıyor. Sistematik sömürü altındaki göçmen işçilerin durumları ile ilgili olarak da ardı ardına raporlar yayınlanıyor.


FİLİSTİN'DE BİTMEYEN BASKI VE İŞGAL

Filistin'de Toprak Günü'nün yıldönümünde halkın çoğunluğu için durum kötüleşmeye devam ediyor. İsrail hükümeti aynı gün işgal altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşim yerleri yapılması kararını kabul etti. Kitlesel tutuklamalar, bağımsız medyanın susturulması ve Filistinlilerin taciz edilmesi de devlet politikası olarak sürdürülüyor. Ancak Filistin direnmeye devam ediyor ve İsrail toplumu içinde de işgale son verilmesi yönlü muhalefet de büyüyor.


MARUTİ SUZUKİ İÇİN ULUSLARARASI KAMPANYA

Müebbet hapis cezasına çarptırılan 13 Maruti Suzuki işçisine özgürlük talebiyle Hindistan'da ve uluslararası ölçekte yapılan gösterilerde örgütlenme ve bağımsız sendika kurma talepleri de yükseltildi. 4 ve 5 Nisan tutsak işçilerle dayanışma ve eylem günü olarak belirlenmişti. Hindistan'ın Gurgaon ve Manesar sanayi bölgelerinde binlerce işçi gösteri yaptı. Mücadele Hindistan'ın birçok yerine yayılıyor. Bunun yanında uluslararası ölçekte de eylemler gerçekleştirildi. Uluslararası Otomotiv İşçileri Koordinasyonu kampanyayı dünya çapında sürdürecek.


GIDA İŞÇİLERİ KÜRESEL DEVE KARŞI

McCormick Corporation, 26 ülkede faaliyet gösteren ve 10.000'den fazla işçi çalıştıran bir gıda tatlandırıcı şirketi. Şirketin Melbourne'daki Bentleigh fabrikasındaki grev haftalardır sürüyor. Grevin sebebi ücretleri düşüren ve molaları azaltarak çalışma sürelerini artıran yeni bir sözleşmenin dayatılması. Endonezya ve Myanmar'daki McCormick işçileri de grevi destekliyor.

 
SURİYE'DE SAVAŞ ABD BOMBARDIMANI İLE BİTMEZ

Geçtiğimiz hafta yeni ABD başkanı Trump Suriye devletinin kimyasal silah kullanımına misilleme olarak Suriye'nin önemli bir hava üssüne bombardıman düzenledi. Altı yıldır devam eden can kayıpları düşünüldüğünde Trump'ın bombardıman için ortaya attığı ahlaki gerekçe kof ve ABD'nin tek amacı bölgedeki rolünü güçlendirmek ve dünyaya mesaj vermek. Bombardıman, emperyalist güçlerin rakipleri karşısında stratejik avantajlar elde etme ve ilerici hareketleri yok etme hedefiyle yeniden mevzilenme çabasının bir parçası. Suriye'de işçilerin yaşadığı yerlerdeki durum ise eskisi gibi vahim. Savaşı ve katliamları durdurmak için işçilerin uluslararası eylemi gerekli.


Çeviren: Nilgün Güngör