Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 26 Mart Haberleri

ÖZBEKİSTAN'DA İŞÇİ HAKLARI SAVUNUCUSU SERBEST

Özbekistan İnsan Hakları Birliği başkanı Elena Urlaeva yoğun bir uluslararası kampanyanın ardından serbest bırakıldı. Urlaeva Mart ayı başında uluslararası bir konferansa gitme hazırlığındayken tutuklanmıştı. Urlaeva, Özbekistan pamuk sanayiinde zorla çalıştırma ve çocuk işçiliğine yönelik muhalefeti ile tanınıyor. Tutuklanması, Özbekistan devletinin yıllık pamuk hasadından elde ettiği karı korumak için her şeyi yapabileceğini gösteriyor. Pamuk sektörü, uygulanan zorunlu çalışma ve zorbalıkla nam salmış durumda.


LÜBNAN'DA YENİ GÖSTERİLER

Lübnan'da geçtiğimiz hafta zaten düşük ücret alan işçi ve ailelerini ağır bir şekilde etkileyecek olan bir satış vergisine karşı kitlesel gösteriler düzenlendi. Gösterilerden birinde yolsuzluklara ve hükümetin vergi kaçakçılığına öfkeli protestocular Başbakan Saad Hariri'nin otomobilini kuşattılar. Hariri kaçmak zorunda kaldı. Protestoların arka planında ise “You Stink” gösterilerinin birikimi var. “You Stink” (“Leş Gibi Kokuyorsunuz”) Ağustos 2015'te Beyrut'un çöplerinin toplanmaması üzerine sosyal medya üzerinden başlamış, iç farklılıklarına karşın iktidardaki tüm politik güçleri, keza din-devlet ilişkisini hedefleyen bir harekete dönüşmüştü.


FÜZE SİSTEMİNE KARŞI MUHALEFET BÜYÜYOR
 
Güney Kore'de Mart ayı başında ABD ordusuna ait yeni bir Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) sistemi kurulma kararı savaş karşıtı eylemleri tetikledi. Savaş karşıtları yeni sistemin Kore yarımadasında gerilimi artırmaktan ve Kuzey Kore ile savaşı yaklaştırmaktan başka bir sonuç vermeyeceğini düşünüyor. Geçtiğimiz hafta ülkenin dört bir yanından gelen savaş karşıtları Seongju adlı küçük bir kasabada yürüyüş ve festival düzenlediler. Haftaya yeni protesto eylemlerinin yapılması planlanıyor.


AVUSTRALYA MÜLTECİLERİ SINIRDIŞI ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Geçtiğimiz hafta Melbourne ve Sydney'de mülteci hakları savunucuları açlık grevindeki bir mültecinin sınırdışı edilmesini engellemeye çalıştı. İngilizcesi çok zayıf olan vatansız Saeed'in Avustralya başvurusu çok geç yapıldığı için savaş bölgesine sınırdışı edilecekti. Bu cezai yaklaşım Avustralya hükümetinin mülteci haklarını kısıtlamasının yeni bir örneği oldu. 9 Nisan günü ülkenin büyük kentlerinde mültecilerle dayanışma gösterileri yapılacak.


SURİYE'DE YENİ EMPERYALİST İTTİFAKLAR

Suriye'deki siyasal durum emperyalist aktörlerin koalisyonu nedeniyle değişiyor. Emperyalist ve gerici güçler bu yeni aşamadan avantaj sağlamak için yeniden mevzilenmeye çalışıyorlar. İşçi sınıfının yaşadığı yerlerde ise pek çok sivil öldürülmeye devam ediyor. Çözüm uzak görünürken, yakın gelecekte yeni çatışmaların yaşanması da olası.


HYUNDAI İŞÇİLERİ SENDİKASIZLAŞTIRMAYA KARŞI

Geçtiğimiz hafta Tamil Nadu'da kurulu Hyundai Motor fabrikasında 300 işçi şirketin iki öncü işçiyi işe geri almayı reddetmesi üzerine oturma eylemi yaptı. Söz konusu olay fabrikanın açıldığı 2008 yılına dayanıyor. 2010 ve 2012 yıllarında da işçilerin çalışma koşulları ve bağımsız sendikalar kurma hakkının tanınması gündemli birçok eylem gerçekleşti.


PATLAMADA BİR KADIN İŞÇİ ÖLDÜ

Geçtiğimiz hafta konfeksiyon fabrikasında meydana gelen kazan patlamasında genç bir kadın işçi yaşamını yitirdi, 7 işçi hastaneye kaldırıldı. Phnom Penh'in Thmey bölgesinde kurulu Zhen Tai Garment Co Ltd'de yaklaşık 2.000 işçi çalışıyor ve Levi jeans'in başta gelen tedarikçisi. Kamboçya'daki yüzbinlerci işçinin çalıştığı konfeksiyon sektöründe uygulanan dibe doğru yarış siyaseti iş cinayetlerini ve yaralanmaları günlük olay haline getiriyor. İşçilerin örgütlenmesi ve sendikal faaliyetler bastırılıyor. Genel muhalefete yönelik şiddet ve baskı işçilerin koşullarını daha da ağırlaştırıyor.


SÜT DEVİNE KARŞI KAZANIM ELDE EDİLDİ

Parmalat süt ürünleri fabrikası işçileri iki aylık bir mücadelenin ardından güvenceli çalışma ve ücret artışı sağlamayı başardılar. Parmalat şirketi dayatmalarını geri çekmek zorunda kaldı. İşçiler Avustralya İmalat İşçileri Sendikası ve Elektrik İşçileri Sendikası başta olmak üzere sendikalardan büyük destek gördüler. Büyük işletmelerde çalışan sendikalı işçilerin çalışma koşulları ve ücretleri sıkça sendikasızlaştırma yoluyla düşürülmeye çalışılıyor.


Çeviren: Nilgün Güngör