İş cinayetinde ölen BEDAŞ işçisi Erhan Keleş davasında kusurluların cezası 24 ay taksitle!

2010 yılında Arnavutköy’de arızayı gidermek için çıktığı gerilim hattında elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden BEDAŞ işçisi Erkan Keleş'in ölümüyle ilgili davada, sanıklara verilen hapis cezası önce paraya çevrildi, paranın da 24 taksitte ödenmesine hükmedildi.

İstanbul Arnavutköy’de 10 Eylül 2010’de arızayı gidermek için çıktığı gerilim hattında elektrik akımına kapılan BEDAŞ işçisi Erkan Keleş’in ölümüne ilişkin dava 7 yıl sonra karara bağlandı. 

Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre, mahkeme yargılanan 7 sanıktan 4'ünü taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçundan 2 yıl 6 ay ile 5 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar hakkında verilen hapis cezasını adli para cezasına çeviren mahkeme, bu cezanın da 24 eşit taksitte ödenmesine hükmetti. 

4 SANIK DURUŞMAYA KATILDI 

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanıklardan Nusret Muhammet Çoruh, Gürkan Saraç, Hakan Gürkan, Hürriyet Mehmet Sayın katılırken diğer sanıkları avukatları temsil etti. Kazada hayatını kaybeden Erkan Keleş'in yakınları da duruşmada hazır bulundu. 

BERAATLERİNİ TALEP ETTİLER 

Davanın karar aşamasına geldiğini belirten mahkeme heyeti, sanıklardan son sözlerini sordu. Sanıklar beraatine karar verilmesini talep etti. 

5 YIL HAPİS CEZASI PARA ÇEVRİLDİ 

Mahkeme heyeti, sanıklardan Özkan Gündoğdu, Gürkan Saraç ve Süleyman Ay'ı "Taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçunda asli kusurlu olduklarını gerekçesiyle ayrı ayrı 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, bu sanıklara verilen hapis cezasını daha sonra adli para cezasına çevirdi. Sanıkların sosyal ve ekonomik durumlarına göre 36 bin 500 TL ile 73 bin TL arasında değişen adli para cezasına hükmeden mahkeme heyeti, adli para cezasının 24 eşit taksitte ödenmesine karar verdi. 

TALİ KUSURLU SANIĞA 2 YIL 6 AY 

Mahkeme heyeti sanıklardan Ali Sönmez'in ise "Taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçunda tali kusurlu olduğu gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, bu hapis cezasını da 18 bin 200 TL adli para cezasına çevirerek 24 eşit taksitte ödenmesine karar verdi. 

3 SANIK BERAAT ETTİ 

Sanıklardan Hürriyet Mehmet Sayın, Hakan Gürkan ve Nusret Muhammet Çoruh'un, olayda kast ve taksirlerinin bulunmadığına hükmeden mahkeme heyeti bu sanıkların beraatlerine karar verdi.