Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 5 Mart Haberleri

VİETNAM'DA İŞÇİLER SAMSUNG'A BAŞKALDIRDI

Vietnam'ın kuzeyindeki Thai Nguyen kentinde büyük bir Samsung fabrikası inşaatında çalışan işçilerle polis arasında Ocak ayı başında meydana gelen çatışmalar kamuoyuna yeni yansıdı. Çatışmalarda dördü ağır olmak üzere 13 kişi yaralandı. Olay işyeri güvenliğinin bir işçinin kimliğini görmek istemesi üzerine başladı; ancak asıl neden işçiler arasındaki hoşnutsuzluğun derinliği. Samsung da diğer büyük elektronik firmaları gibi düşük ücretler nedeniyle Vietnam'a yoğun yatırımlar yapan firmalar arasında yer alıyor.


SRİ LANKA TELEKOM İŞÇİLERİ MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR

Sri Lanka'nın telekomünikasyon sektöründe geçen yıl gerçekleşen grev ve eylemler hükümet güçlerinin ağır baskılarına ve işçilerin iradesini kırma çabalarına rağmen devam ediyor. Eylemler dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi taşeron işçi çalıştırılması, güvencesiz ve geçici işçilik ile ücretlerin düşüklüğü gibi sebeplere dayanıyor. Öncü işçiler dünyanın diğer yerlerindeki işçilerden destek bekliyor ve grevi diğer sektörlere doğru yaygınlaştırmay çalışıyorlar. Bu grev Sri Lanka'da işçilerin ücret ve çalışma koşullarına yönelik saldırılara karşı başvurduğu eylemlerden sadece biri.


BANGLADEŞ'TE TAHLİYELERLE KISMİ KAZANIM

Düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı mücadelenin eksik olmadığı Bangladeş'te konfeksiyon sektöründe bu yılın ilk iki ayında 30 öncü işçi tutuklandı, 1.000'den fazla işçi işten çıkarıldı. Tutuklama ve işten çıkarmalar açıkça politik nitelik taşıyor ve işçilerin örgütlenme çaba ve iradesini kırmayı amaçlıyor. Ülke çapında ve uluslararası ölçekte yapılan protesto eylemleri sayesinde öncü işçiler serbest bırakıldı ancak suçlamaların geri çekileceği belli değil. İşçilerin bütün hakları ile tanınarak işe geri alınıp alınmayacağı da belirsiz.  


SRİ LANKA ÇAY PLANTASYONLARINDA ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI

Sri Lanka'daki çay plantasyon işçileri dünyada en ağır çalışma koşullarına sahip, buna karşılık ise en düşük ücret alan işçiler arasında yer alıyor. Hunnasgiriya'daki Hairpark tarım arazisinde çalışan işçiler hükümetin sahip olduğu Sri Lanka Devlet Plantasyon Şirketi tarafından özelleştirme amaçlı olarak batırılmasını protesto ettiler. İşçiler ayda 7 ila 12 gün çalıştırıldıklarını ve bu ücretle yaşamalarının imkansız olduğunu söylüyorlar. Hükümetten plantasyonu özelleştirme planlarına son vermesini talep ediyorlar. İşçilerin üyesi olduğu Kızıl Bayrak Sendikası kendileriyle görüşme yapılmasını, özelleştirmenin durdurulması, ayda 25 gün çalışma ve plantasyondaki her aileye araziden 2 acre (4.047 metrekare) toprak tahsis edilmesini talep ediyor.  


GÜNEY KORE'DE POLİTİK KRİZ DERİNLEŞİYOR

Güney Kore'de devlet başkanı Park'a karşı 2015 yılı sonunda başlayan ve bir milyondan fazla kişinin katıldığı genel grev ve gösterilere de yol açan ekonomik ve politik kriz bu yıl da devam ediyor. Son iki hafta sonu gerçekleşen kitlesel gösterilere bir milyona yakın kişi katıldı. Protestolarda işçi hareketi de etkin bir rol oynadı. İşçiler sendikalara yönelik baskıların son bulması, iş güvencesi, çalışma koşulları ve ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle alanlara çıktılar. Eylemlerin en önemli gündemi ise, Güney Kore'ye yeni ABD füze sistemi THAAD'ın (Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması) konuşlandırılması.


FİLİPİNLER'DE DEVLET TERÖRÜ DEVAM EDİYOR

Filipinler devlet başkanı Duterte'nin Uyuşturucuya Karşı Savaş adı altında gerçekleştirdiği cinayetlerde yeni yıldan bu yana bir yavaşlama vardı. Ancak bu yavaşlama Duterte'nin polis gücünü seferber etmesiyle son bulmuş görünüyor. Şimdiye dek ölenlerin sayısı 8.000. Katliamları eleştiren avukat Leila de Lima tutuklandı. Duterte şimdilerde idam cezasını yeniden getirme ve cezai sorumluluk yaşını dokuza düşürme peşinde.


AVUSTRALYA'DA 8 MART TALEPLERİ

Avustralya'da 8 Mart'ın ve kadın mücadelesinin uzun bir tarihi var. Dünyanın dört bir yanında öncü işçiler ücretsiz ve ücretli emek meselesini bunun bir parçası olarak ele alıyor ve işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele ediyorlar. Avustralya'da 8 Mart'ın bu yılki gündeminde Rus devriminin 100. yılı ile birlikte barış, ekmek ve toprak talepleri var.


Çeviren: Nilgün Güngör